Kestlik festival

Kestlikkus on festivali üks põhiväärtustest ning see hõlmab meie jaoks nii sotsiaalseid kui keskkondlikke aspekte. Kestliku festivali põhimõtteid järgides hoiame ja kaitseme meie festivalil osalejaid ja keskkonda.

Viljandimaa pärimusmuusika festival on 2024. aasta Green Destinationsi TOP100 edulugude seas!

Viljandi pärimusmuusika festival on mastaabilt küll suurüritus, ent on korraldatult kestlikult ja maalähedaselt. Festivali dekoratsioonid valmivad taaskasutatud materjalidest ning alates 2018. aastast on üritusel tekkiv jäätmekogus tänu sorteerimisele ja ringlusnõudele vähenenud 24 tonnilt kuuele. Üritusel saab kraanist tasuta joogivett, ühekordset taarat ja nõusid ei kasutada. Külastajad saavad nõud ise ära pesta. Vajalik elektrienergia tuleb generaatoritesse biokütusest.

Loe festivali edulugu!

SOTSIAALSELT KESTLIK FESTIVAL

VÕRDNE KOHTLEMINE JA OSALEJATE HEAOLU

Meie jaoks on oluline kõigi festivalil osalejate võrdne kohtlemine hoolimata nende soost, päritolust, vanusest, rassist, veendumustest ning me ei toeta diskrimineerimist.
Suhtume sõbralikult ja austusväärselt meid ümbritsevatesse inimestesse ning keskkonda. Meie jaoks on oluline nii meie külastajate, esinejate, koostööpartnerite kui meeskonna liikmete heaolu ning pingutame selle nimel, et luua avatud ja samas turvaline keskkond festivali nautimiseks. Pakume võimalust festivali külastada soodsamatel tingimustel vähemkindlustatud sihtrühmadele.

LIGIPÄÄSETAVUS

Meie festivalile on väga oodatud kõik muusikahuvilised. Raske puudega isiku saatja pääseb festivalile tasuta. Enamik kontserdipaiku on ligipääsetavad, ent mõnda kohta pääsemine võib ilma kõrvalise abita olla raskendatud. II Kirsimäe kontserdipaigas asub ratastoolikasutajatele mõeldud vaateplatvorm ning Jaani kiriku kõrvale lastealale pääseb mööda kaldteed.

Invatualetid asuvad toiduhoovi juures Vabaduse platsi ääres, lauluväljaku abihoones, Pärimusmuusika Aidas, festivali telklas Pauluse kiriku aias ning glämpingu- ja karavanipargis (Ranna pst 7).

Invaparkimiskohad asuvad Vana-Vaksali tee ääres asuvas parklas ning Vabaduse platsi kõrval asuvas parklas.
Kui vajad abi, küsi lähimalt korraldajalt (festivali särgi ja kaelakaardiga), G4S'i turvatöötajalt või helista festivali staapi telefonil +373 5814 4114.

ROHELINE FESTIVAL

Meile on oluline korraldada festivali võimalikult keskkonnahoidlikult — ainult sel viisil saame suursündmust korraldades hoida looduskeskkonda, kus eesti pärimuskultuur on sündinud ja elab.

DEKORATSIOONID & TAASKASUTUS

Festivaliala ja lavadekoratsioonide loomisel ning valmistamisel on arvestatud väärtustava taaskasutuse ja nulljäägilise disainipraktika põhimõtetega. Kasutame pea ainult jääkmaterjale, suurem osa neist on tulnud ettevõtetelt, kes soovivad oma tootmisjääkidele keskkonnasõbralikumat lahendust leida. Me korduvkasutame festivalil kõiki esemeid, mida vähegi võimalik — siltidest-viitadest mööblini välja. Peale festivali võtame need lahti ja paneme talveks lattu hoiule, et siis järgmisel suvel jälle kasutusele võtta.

JÄÄTMED

Kogume kõik festivali jäätmed liigiti. Sorteerivad kõik: tiim, toitlustajad, partnerid ja külastajad. Vali õige konteiner toidujäätmete, pandipakendi ja segajäätmete jaoks! Peomeeleolus võib see olla päris keeruline, aga nii aitad meil saata võimalikult palju komposteeritavaid jäätmeid komposteerimisse ning pandipakendit tagasi ringlusse. Muide, ka e-sigarettidele on meil eraldi kogumiskastid, kuna tegemist on elektroonikajäätmega, mida muude jäätmega kokku

panna ei tohi. Kui oled konteinerite juures segaduses, aitavad sind meie vabatahtlikud rohesaadikud.

Lisaks loome me uut väärtust ka konidest: koostöös Filaretiga saab festivalil kogutud konidest 3D printimismaterjal.

TOIT, JOOK & PANDINÕUD

Festivalialalt leiab mitmeid keskkonnahoidlikke maitsvaid toite. Väärtustame kohalikku, hooajalist ja mahedat

toorainet. Menüüdes leidub nii taimseid kui täistaimseid valikuid.

Pakume tasuta kraanivett, et vältida plastpudelite teket. Veevõtupunktid, kus oma pudelit või topsi täita, leiad

festivalialalt tunnuskujunduse järgi.

Festivalil pakume süüa ainult korduvkasutatavatelt nõudelt. Külastajad on oodatud alale oma tugevast materjalist nõudega, mida saab pesta nõudeloputuspunktis. Kui Sul oma nõud kaasas pole, saad festivalialal pandi- ja teenustasu makstes söögi-joogi Eesti Pandipakendi pandinõudesse. Loputa neid peale söömist nõudeloputuspunktis ning pane kotti järgmist toidukorda või jooki ootama. Kui festivalilt koju lähed, saad nõud tagastuspunkti viies

pandiraha tagasi (teenustasu 1€/nõu jääb festivalile kulude katteks).

Festivalil üle jäänud söömiskõlbliku toidu toimetame Viljandi toidujagamiskappi, et vähendada raiskamist.

TRANSPORT

Optimeerime sõite ning kasutame võimalikult palju keskkonnahoidlikke lahendusi. Ka külastajad saavad anda oma panuse! Jäta auto koju, kui see aga pole võimalik, võta sõbrad ka peale. Viljandisse saab tulla ka bussi või rongiga (vaata täpsemalt SIIT). 

Linnas sees on kõige mugavam liikuda jalgsi. Jalgratturitele on festivaliala kõrval maadlusmaja ees rattaparkla. Linnas on ka Bolti tõukerattad.

ENERGIA

Kasutame maksimaalselt kohaliku võrgu energiat. Muide, festivalil tekkiv toiduõlijääk kogutakse samuti eraldi ja suunatakse just sellise kütuse tootmiseks!

Võimalusel tarbime vähem, korduvkasutame, rendime, taaskasutame – nii säästame uute esemete tootmiseks kuluvat energiat. Toimetame võimalikult säästlikult energiat tarbivate seadmetega ja üleliigsed tuled-viled lülitame

välja, kui keegi neid ei vaja.

ÜMBRITSEV KESKKOND

Meie festivali koduks on Viljandi lossimäed, mis on osa Viljandi maastikukaitsealast. Sündmust planeerides teeme kõik, et keskkond jääks meist maha sellisena (või veel paremana), kui ta enne festivali oli. Arvestame kohalike linnuliikide ning taimestikuga ning teeme selles osas koostööd Viljandi linna ja keskkonnaekspertidega.

KUIDAS SAAD KÜLASTAJANA KAASA AIDATA ROHELISEMA FESTIVALI ÕNNESTUMISELE?

  • Vali õige konteiner toidujäätmete, pandipakendi ja segajäätmete jaoks! Peomeeleolus võib see olla päris keeruline, aga nii aitad meil võimalikult palju jäätmeid ringlusse saata.
  • Pudelivee asemel tarvita kraanivett — veevõtupunktid leiad festivalialalt tunnuskujunduse järgi.
  • Kasuta toidunõusid ja joogitopsi korduvalt! Tule festivalile oma tugevast materjalist nõudega, mida saab pesta nõudeloputuspunktis. Kui Sul oma nõud kaasas pole, saad festivalialal panditasu makstes söögi-joogi Ringo pandinõudesse. Loputa neid peale söömist nõudeloputuspunktis ning pane kotti järgmist toidukorda või jooki ootama. Kui festivalilt koju lähed, skaneeri nõu peal olevat QR-koodi, järgi juhiseid veebilehel, vii nõu Ringo konteinerisse ja saad pandiraha 1€ oma pangakontole tagasi. Nõu võid tagastada ka skaneerimata otse tagastuspunkti passialal või pärandi- ja toidualal, kust on samuti võimalik pandiraha tagasi saada.
  • Kasuta transpordiks keskkonnahoidlikke lahendusi: sõida ratta, rongi, bussiga või kui tuled autoga, siis võta peale ka Viljandisse suunduvad sõbrad. Linnas sees on kõige mugavam liikuda jala, jalgratta või Bolti tõukerattaga.