Regilaulu podcast

Projekt "Regilaulu podcast" ehk maakeelse nimega taskuhääling kutsuti ellu, et pakkuda kuulajatele ja lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende laulude poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni.

26. jaanuarist 2022 jõuab kuulajateni taskuhäälingu projekti „Regilaulu Podcast“ kolmas hooaeg. Alates 2020. aastast on mitmete kultuuritegelaste, muusikute ja näitlejate abiga taasesitatud arhiveeritud regilaulude tekste ja salvestusi, et tuua pärimust digiajastul huvilistele lähemale.

Kolmanda hooaja kümnes episoodis on regilaulude eestlauljateks: Mari Kaisel, Jako Reinaste, Rein Järvelill, Minni Oras, Urmas Kalla, Celia Roose, Kadri Mägi, Kairi Leivo, Leanne Barbo ja Maria Michelson. Selle ning ka eelnevate hooaegade valmimisse andis suure panuse Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Janika Oras.

Regilaulu Podcast

Regilaul on Eesti kultuuri tüvitekst, mis väärib kindlasti laiemat kasutamist: siia on kätketud meie rahva tuhandete aastate vältel korjunud ellujäämisstrateegia ja maailma mõistes eriline kunstiline omapära.

Eesti Rahvaluule Arhiivis säilitatakse pea miljonit rahvalaulu ning tänu arhiivi fanaatilistele ja südamlikele teaduritele on välja antud trükiseid, albumeid ja võrguandmebaase, kust iga huviline võib leida tuhandeid viise ja tekste. Nimetatud võimalused sarnanevad siiski pigem muuseumi külastuse kui elavas traditsioonis oleva laulukultuuriga. On aga lihtsaid ning karismaatilisi eesti inimesi, kelle jaoks need iidsed laulud on väga tähenduslikud oma elulisuses ning ilus - otsekui värske kodueesti õhk, milleta kodu ei oleks kodu.

Kujunduse aluseks võetud fotol on 91aastane Tõstamaa laulik Liisu Orik ja kolm põlve järeltulijaid 1961. aastal.
Foto: Richard Hansen. Eesti Rahvaluule Arhiiv