Artistid

cancel

King Ayisoba

Ghana

Üks tänavuse festivali kaugemaid külalisi on King Ayisoba Ghanast. “King” ei ole muusiku nimes mitte mingi ülepakutud tiitel, mees on oma kodumaal tõeline superstaar ja kogu maailmas tuntud kui kologo kuningas. Kologo on Lääne-Aafrika pudelkõrvitsast ja kitsenahast kahekeelne näppepill. King Ayisoba hüpnootilise rütmiga metsikud meloodiad, kärisev sisendusjõuline vokaal ja otsekohesed lood lummavad publikut kõigil kontinentidel . King Ayisobat on nimetatud ka “muusikaliseks preestriks”, kuna ta annab läbi oma lugude sageli nõu ja räägib heast ja halvast. Ta ise on öelnud, et muusika on tema meedium, mille kaudu jagada aegumatut esivanemate tarkust ning julgustada ja suunata inimesi õigele teele.  King Ayisoba kasvas üles väikeses külakeses, juba lapsena oli tal kologo kõikjal kaasas, ta mängis karjamaal loomadele ning kohalikele turul, baarides ja matustel, kuni sai piisavalt vanaks, et minna ja proovida oma maagiat ka väljaspool koduküla. Nüüdseks on King Ayisoba võitnud mitmeid nimekaid muusikaauhindu ning teinud koostööd paljude artistidega maailma eri paigust.

Koosseis: 

King Ayisoba – kologo, laul
Abaadongo Adontanga – tants, taustalaul, dorgo
Ayuune Sulley – sinyaka, taustalaul, kologo 
Gemeka Akligilalatanda – guluku trummid, dundun trummid
Ayamga Francis – djembe ja bemne trummid

https://kingayisoba.net

cancel

Lena Jonsson Trio

Rootsi
Lena Jonsson on väga tugeva juurte tunnetusega virtuoosne pärimusmuusik, kelle loomingu silmapaistev kunstiline tundlikkus, mänguline ja nakatav elurõõm ning rockstaari karisma on teinud temast ühe Rootsi muusikaskeene silmapaistvama visionääri. Lisaks rootsi pärimusmuusikale leiab Lena lugudest mõjutusi erinevatest stiilidest, nagu pop, rock, bluegrass ja old-time. 2008. aastal pälvis Lena Jonsson Rootsi Riksspelmani tiitli (vastab meie Vabariigi Pillimehe tiitlile). Viljandisse tuleb see maailmaklassi muusik koos oma suurepärase trioga. 

Koosseis: 

Lena Jonsson- viiul
Erik Ronström- kitarr
Kristofer "Krydda" Sundström- bass

cancel

MandoTrio ja sõbrad

Eesti

MandoTrio on kolmest energiat täis noorest mandoliinimängijast koosnev pärimusklassikat ning omaloomingut viljelev koosseis, mis sai alguse 2016. aasta oktoobris. MandoTrio kontsert on eelkõige eriline oma kõlapildi ja repertuaari poolest. Kavas on nii traditsioonilist kütet, laule kui ka siirast omaloomingut. MandoTrio missiooniks ongi nakatada inimesi mandoliinihullusesse.

Hans on pärit Tallinnast, Tanel Jõgevalt ning Kristjan Liimalast, kuid neid on üle Eesti kokku toonud Viljandi ja põline kiindumus mandoliinidesse pärimusmuusikas. 

Tänavusel festivalil tuleb MandoTrio rahva ette koos oma sõpradega! Poisid on saanud kogeda paljusid  erinevaid lavalaudu ja tänu sellele tutvunud eriliste inimestega, kellest on saanud head sõbrad ja inspiratsiooniallikad. Festivalil  esmaesitleb MandoTrio oma teist albumit "Nüüd on teadused suured", kus musitseerivad koos bändi liikmetega nende lemmikud eesti pärimusmuusika staarid, muuhulgas Jaanus Põlder, Villu Talsi, Silver Sepp, Riffarrica jt.

"Nendes lugudes on noore folgipõlvkonna särtsu, lisaks Eesti intonatsioonidele kumab siin-seal läbi ka üht-teist skandinaaviapärast ja ehk ka midagi Ameerika bluegrass’i stilistikast. Palju kirkakõlalist mandoliinimängu, parasjagu bravuurset meestelaulu, sekka stomp-box’i mõnusad matsud – kuulake MandoTriot kui ja kus võimalik, kontserdilavalt või sellelt plaadilt." 

Joosep Sang, ajakiri Muusika, 2018

Koosseis: 

Hans Mihkel Vares - mandoliin, vokaal
Tanel Sakrits - mandoliin, vokaal
Kristjan Kuusmik - oktavmandoliin, vokaal

http://www.mandotrio.ee
cancel

NAGY BÖGÖ

Eesti

Post, post, traat, trad, elekter!

Nagy Bögö on koosseis, kes mängib post-traditsioonilist muusikat. Bändi omaloomingu tugipostideks on pärimus ja traditsioonid, inspiratsiooni-allikateks loodus, kodu ja sõprus. Nagy Bögö liinid algavad meie enda juurte juures ja jõuavad välja Ungarisse, Bulgaariasse, põnevasse sümbioosi kaasajaga või hoopis kuhugi etteaimamatusse paika. Muusikalistel rännakutel ei karda bänd panna kokku vastandeid, astuda üle piiridest ja eksperimenteerida traditsiooniliste lugudega. Sünergiast särisevad kõrgepingeliinid Nagy Bögö ja kuulaja vahel annavad mõnusalt positiivse laengu pikaks ajaks.

Koosseis: 

Karolin Übner - eesti ja ungari torupill
Katariina Tirmaste - flööt, viiul
Martin Vill - bulgaaria torupill, sopransaksofon
Jaan-Eerik Aardam - kitarr
Mart Nõmm - kontrabass
Kevin Lilleleht - löökriistad

https://soundcloud.com/nagybogo

cancel

Orivesi All Stars

Soome

Orivesi All Stars on Soome kõige suurem pärimusmuusika kollektiiv! Orkestris mängib ligi 100 pillimeest, vanuses 8-85 aastat ning kokku on nad tulnud selleks, et levitada, avastada, kogeda ja jagada puhast rõõmu muusikast. Selles toredas kambas ei tehta vahet professionaalide ja harrastajate vahel ning ainsaks eesmärgiks on mängida tähendusrikast muusikat mõnusas seltskonnas. Kogu seda hiigelsuurt ja rõõmsalt sumisevat mesilassülemit veavad eest tõelised soome folgi korüfeed Antti Järvelä ja Timo Alakotila.

http://orivesiallstars.fi
cancel

RIFFARRICA

Eesti

RIFFARRICA (endine Duo Malva & Priks) sai alguse 2016. aastal. Pika pärimusmuusiku staažiga Kulno Malva ja Kristjan Priks ühendasid jõud, et teha koos jõulist ja mehist folki, ammutades inspiratsiooni sajandite-tagustest regilauludest. Kulno karusest häälest, akordioni jõulistest gruuvidest ja Kristjani omanäolise trummikomplekti uudsest kõlast sündis värske ja põnev helikeel, mida Baltic Music News on nimetanud „muskliga folgiks”.

“Nende akordion, laul ja rütmipillid loovad kõla, mis ilmaski ei seostuks ainult kahe muusikuga – mõningate elektrooniliste vidinate abil hakkab akordion kärisema otsekui hard rock´i kitarr, või ruumiliselt kõlama nagu tiibklaver. See aitab rõhutada jõulist gruuvi, mis on duole ilmseks firmamärgiks.” 

Dani Heyvaert, Rootstime

2017. aastal ilmus Duo Malva & Priks nime all EP “Mässiv”.

Koosseis: 

Kulno Malva – akordion, torupill, laul
Kristjan Priks – trummid, laul

www.riffarrica.ee
www.facebook.com/riffarrica/
http://bit.ly/concert-teaser-2018


cancel

RÜÜT

Eesti

Ansambel RÜÜT on hoogne, mänguline ja muusikalisi piire kompav kooslus, kes oma nüansirikka muusikaga pakub tõelist kuulamisrõõmu nii gurmaanidele kui ka hoogsatele peolistele.

Ansambel koosneb neljast liikmest, kes on tänaseks ühiselt tegutsenud kuus aastat. Selle aja jooksul on liikmed üha enam kokku kasvanud, kuigi algselt kohtusid neli täiesti isevärki maailmadega muusikut.  Praeguseks on nende helikeelde sulanud kokku iga liikme maailmast pärit värve, mille sideaineks on ühine suhtumine muusikasse ja loomisesse. Koos juletakse katsetada, murda piire ning otsitakse pidevalt värskeid kõlavärve ja nutikaid lahendusi, millest vormida ühine tervik.

Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle RÜÜT ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoiab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga, viies kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitatakse ka iga ansambliliikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugevaks ilmestajaks on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli kasutamine uuenduslikes võtetes  ansambli meesliikmete poolt ja Rüüdi naisvokaalid on äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, milles oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.

Tule kontserdile ja lase Rüüdil end koos muusikaga lennutada!

Koosseis: 

Maili Metssalu - vokaal, viiul
Maarja Soomre - vokaal, meloodika, kannel,
Toomas Oks - lõõts, kitarr, vokaal
Juhan Uppin - lõõts, kannel, vokaal

www.ryyt.ee
cancel

Tautumeitas

Läti
Tautumeitas, hetkel üks kuumimaid nimesid Läti pärimusmuusika maastikul, koosneb kuuest läti tüdrukust, kes usuvad siiralt, et muusikal on väge muuta maailma paremaks. Bändi muusika tuumaks on läti traditsiooniline mitmehäälne rahvalaul, mille omapärane kooskõla on põnev nii publikule kui ka lauljatele endile. Iga liige mängib erinevat instrumenti, mis koos traditsioonilise a cappella rahvalauluga loob bändile kaasaegse kõlapildi ja toob kuulajateni tänapäeva “tautumeita” nägemuse pärimusmuusikast. Enamik bändi võluvatest tüdrukutest on õppinud etnomusikoloogiat; eriala, mille mõttemaailma avardav toime on erinevate rahvaste muusika mõjutuste näol imbunud ka bändi kõlapilti. Erinevad tämbrid, värsked ideed ja naiste uljalt eklektiline muusikamaitse - selle kõige sulamina sünnib Tautumeitase unikaalne saund.


cancel

The Heritage Projekt

Eesti / Kanada
Varasemate aastate publikumagnet Curly Strings ning teiselt poolt maakera  Kanadast, Ottawa orust pärit viiuldaja-laulja-stepptantsija April Verchi poolt veetav trio moodustavad koostööprojekti The Heritage Projekt. Ühiskontserdil kuuleb värskes ehtes lugusid alates vanemast traditsioonilisest pärimusmuusikast kuni uue ühisloominguni. Kombatakse kahe riigi muusikalise pärandi piire ja kattuvust, väärtustades mõlema juuri. See on põnev muusikaline rännak täis pakatavat energiat, laulu, tantsu ja rõõmu. Esitusele tulevad muidugi ka lemmiklood rahva südame võitnud Curly Stringsilt. The April Verch Band annab suvisel pärimuspeol ka eraldi kontserdi. 

Koosseis: 

Curly Strings: 

Eeva Talsi – viiul, laul
Taavet Niller – kontrabass, laul
Jaan Jaago – kitarr, laul
Villu Talsi – mandoliin, laul

The April Verch Band: 

Cody Walters - elektriline kontrabass, bandžo
Alex Rubin - kitarr, mandoliin
April Verch - laul, viiul, stepptants

cancel

Tintura & Arno Tamm

Eesti

Tintura ja Arno Tamm on ühendanud oma loomingulised jõud, et tuua 27. Viljandi pärimusmuusika festivalile erikava, mis on pühendatud eestlastele, kes on aja sunnil pidanud oma kodust lahkuma.

Lood, mis on kodumaalt kaasa võetud, lood, mis on võõrsil aidanud oma kodu meeles pidada, lood, mis on nende lugude taga, ja lood, mis vaatamata kõigele on ellu jäänud ning nüüd ringiga tagasi kodumaale jõudnud - see teeb kokku ühe võimsa loo, mis väärib jutustamist ja mäletamist.

Siberi eestlaste pärimus on viimasel ajal ainest pakkunud mitmetele muusikutele, säärane Siberi eesti muusikale keskendunud kava on aga esmakordne. Folktroonika, trip-hopi ja maailmamuusikaga mängiv Tintura ning ansambli Paabel solist Arno Tamm toovad teie ette nägemuse kaasaegsest pärimuse edasiviimisest ja tagasitoomisest.

Koosseis: 

Karoliina Kreintaal - laul, viiul, vioola, hiiu kannel, väikekannel, suupill
Taavet Niller – kontrabass, laul
Lauri Täht – taustad, sämplid, luubid, löökpillid, live-elektroonika
Arno Tamm - laul

https://www.facebook.com/TinturaBand/
https://soundcloud.com/tintura
cancel

Trio Durand Millet Raillard

Prantsusmaa

Trio Durand Millet Raillard tuleb looduskaunist ja mägisest Morvani piirkonnast Burgundias. Trio liikmed on varasest lapsepõlvest olnud ümbritsetud kohalikust rahvamuusikast ning tänapäeval on nad ühed tuntumad Morvani muusika saadikud. See kaasakiskuv kooslus hoiab kõige paremal kujul elus pärimusmuusika vanimat ja ehedaimat funktsiooni - nad mängivad tantsuks ja kogukonna rõõmuks. Tõeline maiuspala kõigile, kes armastavad varaste hommikutundideni tantsupõrandal keerutada!

Koosseis:

Gregoire Durand
- viiul
Quentin Millet
- torupill
Alex Raillard
- kitarr

http://www.triodmr.com/
https://www.youtube.com/watch?v=3k1tkk1Fd1E
https://soundcloud.com/triodmrVastet ei leitud