Artistid

cancel

Duo Ruut

Eesti
Oma esivanemate pärimusest uue muusikalise hingamise leidnud Duo Ruut on kahe hea sõbra, kuid erineva muusikalise tausta ja maitsega muusiku ühisosa. Kahekesi ühel kandlel mängimine annab võimaluse uute mängutehnikate leiutamiseks, mille tulemusena tärkab nende sõrmede alt minimalistlik ning värske muusika.
Lühikese tegutsemisaja jooksul on Duo Ruut jõudnud tuuritada mööda maailma, sh mainekatel festivalidel Celtic Connections, Womex, Trans Musicales, Eurosonic jt. Viimase paari aasta jooksul on Duo Ruut esinenud ligi kahekümnes riigis ning nende tegemisi on kajastanud mainekad väljaanded üle maailma, sh MOJO, Le Monde, BBC3, The Arts Desk, Songlines jne.

Ann-Lisett Rebane - laul, kannel
Katariina Kivi - laul, kannel

cancel

Florence Adooni

Ghana
Frafra gospeli ja highlife muusika segu tõotab rütmikat pidu!

Florence Adooni kaasakiskuva, ajalugu ja tänapäeva siduva tantsumuusika saatel on raske liikumatuks jääda. Ghana lauljanna viljeleb oma kodumaal õitsvat frafra gospelit, mis on sündinud rahvarohketel pühapäevastel jumalateenistustel laulmiseks, püstijalu ja koos tarmuka kaasa plaksutamisega. "Frafra gospeli kuninganna" Florence Adooni kaasahaarav väljenduslaad on segunenud Ghana teise uhke ja tugeva muusikatraditsiooniga: meloodiliselt ja rütmiliselt pulseeriva highlife’iga, milles kohalikud Ghana traditsioonid saavad tuld juurde popi, roki ja jazzi ideedest ning kaasavad säravaid vaskpuhkpille. Viljandi pärimusmuusika festivali ajaks on oodata Florence Adooni täispikka albumit.
cancel

Gabba

Norra/Saami
Gabba on bänd, kes ühendab traditsioonilise ja kaasaegse, kutsudes kuulajaid avastama saami kultuuri rikkust ja mitmekesisust. Nende muusika viib rändama erakordsesse saami kultuuripärandisse, seades aukohale ainulaadse saami joiu. Kaugelt põhjast Maze (Masi) linnast, Guovdageaidnu (Kautokeino) vallast, Finnmargi maakonnast pärit joiumeister John André Eira toob koos Lõuna-Norra muusikutega kuulajate ette oma esivanemate pärandi ja originaalpalad, luues bändi kütkestava ja kummitusliku kõlapildi.

2023. aastal võitis bänd oma debüütalbumi "Gabba" eest Norra Grammy, Spellemannpriseni. Lugupidamise ja tänuga jätkavad nad oma muusika vormimist ja üle maailma esitamist. Mehed töötavad innukalt oma teise albumi "Vuossárga Luohti" kallal, mille nimi tähendab tõlkes “Nädala esimese päeva joiud”.

Liikmed:
John André Eira - laul, löökpillid
Ola Brandsnes Vårtun - bänžo, klahvpillid, taustalaul
Espen Bakke - bass, taustalaul
Christoffer Mietle Furuheim - kitarr, taustalaul
Idar Eliassen Pedersen - trompet, taustalaul
Marius Trøan Hansen - trummid, taustalaul

cancel

Kumbia Boruka

Mehhiko
Elava rütmi poolest tuntud Ladina-Ameerika muusikastiili cumbia saadikud tulevad festivalile Mehhikost. Kumbia Boruka juured on Monterreys, kus kasvas üles bändi liider ja akordionist Hernan Cortés. Seal õppis ta akordionimängu elavalt Mehhiko cumbia legendilt Celso Piñalt ja oli ka tema bändis pikkadel rahvusvahelistel tuuridel löökpillimängija. Kumbia Boruka vürtsitab oma kaasaegset ja rõõmsat muusikat reggae, dub’i, Aafrika, rock’i ja psühhedeelia mõjudega, koos ulatusliku rütmisektsiooni ning võimsa brassiga. Liites Peruu cumbia’t, mida nimetatakse chicha’ks, ja Mehhiko cumbia’t on tulemuseks hübriid – nueva cumbia –, mis tabab festivalikülalisi tulise ladina energiaga. Kolm albumit avaldanud ja enam kui 400 kontserdiga maailmas rännanud Kumbia Boruka on autentne ja mõjuv ravim kaasaega vaenava kurjuse vastu.

Hernán Cortés – laul, akordion
Christian Briseño – laul
Tadeo Cortés – kongad, guacharaca
Jonathan Cortez Castillo – bass
Miguel Mino – kitarr
Cyril Gelly – trummid
Clément Buisson – trompet
Tristan Darphin – tromboon
cancel

Singer Vinger

Eesti
Singer Vingeri avalikel ülesastumisel on kuulda olnud ülestunnistust, et tegelikult on tegemist pärimusmuusika ansambliga. Igas naljas on terake tõtt – nimelt põhinevad mitmed nende tuntud lood rahvaviisidel. Nii on näiteks "Raha" saami rahvaviis, "Sängiängi öö" meloodia aga pärit Senegalist. "Oi ma lällas" on üsnagi äratuntavalt Lõuna-Eesti päritoluga. Möödunud aasta detsembrikuus väga menukaks osutunud ETV saates "Suust suhu" astus orkester üles parajalt raju töötlusega rahvalaulust "Nuttev tamm" ("Sink-sale-proo") ning Hardi Volmeri väga jõuline esituslaad andis sellele päris mitu uut ja põnevat värvi ning painutas kohati loo tähendustki. Kõigest sellest lähtudes tegi festival legendaarsele Singer Vingerile ettepaneku panna XXXI Viljandi pärimusmuusika festivaliks kokku kava, milles kõlaksid nii juba tuntud Singer Vingeri pärimusliku taustaga lood kui ka uued rahvalaulude töötlused.

Singer Vingeri eelkäijaks oli punki parodeeriv bänd Päratrust (1979), edasisteks õigusjärglasteks Turist (1983) ja Singer Vinger (1986). Turistist alates on esitatav stiil olnud neurorokk ja see on jõus ka praegu. Bändi hitid on saanud ikoonideks läbi aastate ja generatsioonide.

Hardi Volmer – laul
Mihkel Raud– kitarr
Kaarel-Eno Raud – kitarr
Rein Joasoo – trummid
Eerik Olle – basskitarr
Ülo Krigul – klahvpillid

Vastet ei leitud