Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

cancel

Alanud Viljandi pärimusmuusika festival on pühendatud noortele

Täna lõuna ajal Viljandi lossimägedes alanud pärimusmuusika festivalil toimub nelja päeva jooksul 80 kontserti ja 40 õpituba, festivali teemaks on „Ladvad ja juured“.
XXIX Viljandi pärimusmuusika festivali teemavalik keskendub noorte tähtsusele traditsiooni elujõu tagamisel. „Andes küll au meie pärimusliku juurika hoidjatele, pühendame me oma tänavuse festivali kirglikele ja südamest pärimusmuusikat armastavatele noortele, meie kommete ja traditsioonide edasikandjatele,“ sõnas festivali pealik Ando Kiviberg. Kui festivali avamisel kandis esimese loo ette 16-aastane Uku Zolgo, tänavuse üleriigilise võistumängimise võitja (ans Triuka), siis avamisele panid punkti etnolaagri noored koos tõelise lõõtsajuurika, 80-aastase Harri Lindmetsaga.  
 
Festivalil astub üles 18 välismaist ja enam kui 40 eestimaist muusikut või bändi. Täna, neljapäeval jõuavad kaugema kandi külalistest publiku ette näiteks Lõuna-Korea võimas naisteansambel Ak Dan Gwang Chil, Iisraeli spirituaalne kooslus Yamma Ensemble ja Ungari hoogne folk-popmuusika bänd Góbé. Homme, reedel, esinevad teiste seas näiteks Eesti-Tšehhi mandoliinivirtuoosid Radim Zenkl ja Villu Talsi, Duo Ruut ja Puuluup Eestist, Samba Touré Malilt, Hempress Sativa Jamaicalt ja Breabach Šhotimaalt. Vabaduse platsi laval, mille programmist saab osa ka vaid 6-eurose alapääsmega, esineb reede ja laupäeva õhtul kell 23 Ukraina folk-metal bänd Geneza.
 
Esmakordselt on festivalil eraldi autorilaulude programm, need kontserdid toimuvad reedel ja laupäeval Pauluse kirikus. Jaak Johansoni mälestusele pühendatud autorilaulu laval astuvad üles Mari Jürjens, Kärt Johanson ja Elina Reinold, Jaan Sööt ja Andre Maaker, Lauri Saatpalu ja Peeter Rebane, Leo Bianchini Brasiiliast ning Belgia ja Fääri saarte duo Raske Drenge.
 
Sel aastal saab festivalile osta passe ja päevapasse, üksikkontsertidele eraldi pileteid ei müüda, v.a autorilaulu kontsertidele Pauluse kirikus. Festivali põhialale lossimägedes pääseb festivali passiga (sh päevapassiga ja õhtuse vööndi passiga), seda ümbritsevale pärimeetri alale pääseb soodsa alapääsmega. Pärimeetris asuvad roheline lava ja Vabaduse platsi lava, toidutänav, lasteala ja käsitööala.
 
Viljandi pärimusmuusika festivali korraldamisel järgitakse jätkusuutlikkuse põhimõtteid. Kasutatakse vaid pandinõusid ja sorteeritakse prügi, festivali dekoratsioonid on valmistatud väärtustava taaskasutuse ja nulljäägilise disainipraktika põhimõtteid järgides. Uuendusena saadakse lastealal tänavu elekter päikesepaneelidest, sealsamas saab päikeseenergiaga ka oma mobiili laadida.