Artistid

cancel

Ando ja Sõbrad

Erinevad riigid
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Viljandi pärimusmuusika festivalil saavad aastast aastasse kokku vanad ja uuemad sõbrad, sõlmitakse uusi vahvaid tutvusi ning vahetatakse elamusi kirkast muusikast.

Kindla peale leiab või lausa avastab igaüks festivali vältel oma lemmikud, kellega tahaks veelkord kohtuda. Traditsiooniks saanud festivali lõpuõhtu kontsert "Ando ja sõbrad" annab võimaluse veelkord kokku saada nii uute lemmikutega kui nautida vanade sõprade laule ja pillilugusid. Kelle festivali pealik seekord sõprade galale on kutsunud, selgub pühapäeva õhtul Kaevumäel vahetult kontserdi jooksul.
cancel

Angus

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Ansambel Angus on nagu üks hea mees. Olles oma juurtega sügaval Eesti folgipealinna Viljandi põues, hindab ta oma kodu ja selle traditsioone.
Energiast pakatav kooslus kutsub laulma ja haarab tantsima, kuid jätab ruumi ka lihtsalt nautlemiseks. Pundi vaieldamatult parim vastuvõtt on alati kodulinnas Viljandi Pärimusmuusika festivalil.
Anguse suur soov on anda oma kuulajaile läbi muusika nõnda palju positiivset energiat, et kõigil oleks jaksu hoida ja armastada meie rõõmsat planeeti.

Anton Ventsel - Vokaal, Kitarr
Elari Ennok - Vokaal, Kitarr
Mati Tubli - Vokaal, Basskitarr
Tõnu Tubli - Trummid
Tõnis Kirsipu - Perkussioon
Lauri Kadalipp - Vokaal, Saksofon
Johannes Kiik - Vokaal, Tromboon

www.facebook.com/Angusest
www.instagram.com/Angusest
www.soundcloud.com/Angusest
www.youtube.com/Angusest

Angus Spotify: https://play.spotify.com/artist/5MIiamwJob0iN2nnLFnMnN


cancel

Ans. Pärlin

Eesti
kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi
Pärlinit kirjeldab kõige paremini sarikaid kandev rõhtpalk, katusedetail, mis on justnimelt meie bändi nime definitsioon. Valisime just sellise nime, sest suhestusime sügavalt selle definitsiooniga ja silmapilkselt tekkis kontakt muusikat sümboliseeriva rõhtpalgiga, mis kannab meie elusarikaid ning hoiab neid koostlagunemast.

Ansambli lugu sai alguse sellest kui meie viiulipiiga Sofia oma sõbrad Alexi ja Kerdi kokku kutsus. Koos moodustati Klassikaline DžässFolk, mis saavutas Noorte Pärimusbändide konkursil Grand Prix, millega kaasnes võimalus üles astuda Viljandi pärimusmuusika festivalil. 

Selleks ajaks oli asi ametlik ja uued võimalused avasid ka uued visioonid. Bändi lisandus kontrabassi taha Felix ja bändi nimest sai Pärlin. Osadele meenutab see pärli, midagi ilusat, korrapärast ja õrnust, teistele meenutab laeva nime, mis seilab läbi kohati tormiliste ja julgustnõudvate vete ja lõpuks kolmandatele meenutab see meie bändi ainsate kaksikute nimesid (Alex ja Felix Verlin).

Kõiki eeltoodud iseloomustusi leidub meie muusikas kindlasti palju. Selleks, et seda näha ja kuulda, tulgem kohale!

Sofia-Liis Kose – viiul,laul
Kert Krüsban – eesti lõõtspill, laul
Alex Verlin – akustiline kitarr, laul 
Felix Verlin – Kontrabass, laul, flööt


cancel

April Verch Band

Kanada
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats

April Verch läheneb värskelt ja julgelt Põhja-Ameerika rikkale pärimusele läbi stepptantsu, laulu ja viiulimängu. Hetkel koos bändiga mööda maailma tiirutav Verch esitleb lugusid oma 11. kauamängiva (The April Verch Anthology) pealt, hoides erilises fookuses pärimusmuusika  kaasavat ja sütitavat, peotuju loovat ja elurõõmust pakatavat loomust, lihvides samal ajal pidevalt kaasaegse publiku kõnetamise ja haaramise oskust. Keskmes on Verchi tundlik vokaal, energiline jalatöö ja virtuoosne pillimäng, mille koosmõju on hämmastav. Mängides muretul ja peadpööritaval moel oma kodukohast, Ottawa orust päritud muusikat, poeb Verch samas tasahilju oma küpsete lugude, seadete ja juttudega sügavale juurte juurde ja publiku südametesse. 


April Verch - viiul, laul, Ottawa oru stepptants
Cody Walters - bass, clawhammer bandžo
Alex Rubin - kitarrcancel

Berecz András

Ungari
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Mõlemad kontserdid on sünkroontõlkega. 

András Berecz, István Berecz ja nende muusikutest sõbrad Márton Kovács, Szabolcs Molnár, Endre Papp, Viktor Pandák Ungarist ja Transilvaaniast

Pärimusmuusik ja jutuvestja, tõlkija ja folklorist András Berecz on ainulaadne fenomen. Ta valdab meisterlikult ungari arhailist ja võimsat jutuvestmis- ja laulmisstiili ning -esteetikat. Andrási laulud, jutud, uurimused, raamatud, plaadid ja tõlked on tuntud ja armastatud Ungaris ja kaugemalgi. Ta on üks Ungari tantsumajade liikumise elavaid legende, pärimuse kandja, kes suure armastusega praktiseerib ja annab edasi vanu tantse ja muusikat. András Berecz ise on öelnud, et hakkas muusikat mängima ja lugusid vestma, et tuua oma muredest vaevatud kaasinimeste hingedesse juurde rõõmu. Viljandisse tuleb legendaarne jutuvestja seekord rõõmu jagama koos oma poja Istváni ning suurepäraste muusikutest sõpradega. Eriline kava toob publikuni läbi juttude, laulude, pillide ja tantsude elava killukese pärimuslikku Ungarit.

Márton Kovács - viiul
Szabolcs Molnár - viiul
Endre Papp - vioola
Viktor Pandák - kontrabass, ütőgardon

András Bereczi toome festivalile koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse Jutukooli ja Piret Pääriga. 

cancel

Black Bread Gone Mad

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Black Bread Gone Mad on proge-rebel folk ansambel Eestist. Koosseis esitab omaloomingut, mis saanud mõjutusi eesti pärimusmuusikast, maailmamuusikast ja 70ndate rokist (äge vintaažihõnguline bänd.) BBGM-i pöörased ja energiast pakatavad kontserdid näitavad, kui piiranguteta ja piirideta võib muusika olla. Ansambli liikmed on ise suured 70ndate roki, afro-rütmide, eesti pärimusmuusika ja Lähis-Ida muusikastiilide austajad. BBGM-i muusika sünnib soovist luua värskust ja põnevust pärimusmuusika skeenele, seades oma ainsateks kriteeriumiteks, et bändi ennast peab loodu sütitama ja kütet peab olema.

Merike Paberits - flööt/vokaal
Lee Taul - viiul/vokaal
Peeter Priks - kitarr/vokaal
Mati Tubli - bass/vokaal
Martin Aulis - trummid

www.blackbreadgonemad.com
www.facebook.com/blackbreadgonemad/
www.instagram.com/blackbreadgonemad
www.soundcloud.com/blackbreadgonemad
www.youtube.com/channel/UC2JwuZFVa_CloxgFjd7HGpQcancel

Cätlin Mägi & Jaan Pehk

Eesti
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi

Cätlini rahvalikud pillilood segunevad Jaani sõnalis-muusikalises kastmes uueks folk-kompotiks, mille seest võib leida nii mesimagusat muinasjuttu kui särtsuvat ja sooja sõgedust.

Cätlin Mägi ja Jaan Pehk on erinevates koosseisudes ühiseid lavalaudu jaganud juba 20 aastat. Viljandi pärimusmuusika festivalil on varem üles astutud koosseisus RO:TORO.

Cätlin Mägi - parmupillid, torupill, laul
Jaan Pehk - kitarr, laul
cancel

Choor

Hiina
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Pekingis tegutseva ansambel Choori liikmed on pärit Sise-Mongoolia ääretutelt rohumaadelt. Choor  on laia tähendusspektriga sõna vanas mongoolia keeles. Otse võiks seda tõlkida “polüfooniline”, “harmooniline” ja “kattuv”.  Tegemist on mongoolia muusika ühe keskse ja olulisema terminiga, mis kokkuvõtvalt iseloomustabki mongolite muusikalise maailma tunnetust. Muusikud on selle tähendusrikka sõna valinud bändinimeks, et väljendada oma sidet pärituga ning teha kummardus mongoolia traditsioonilisele muusikale. Kõik bändiliikmed on pärit  karjakasvatajate peredest ning hakanud maast-madalast vanemate kõrval mängima mongoolia rahvapille. Tänaseks on neist saanud kõrgelt haritud ning paljude auhindadega pärjatud meisterlikud muusikud, kelle loomingus põimuvad arhailine pärand ja lapsepõlve mälestused lainetavatest rohuväljadest Mongoolia uue põlvkonna muusikaga.
cancel

Drukmo Gyal Dakini

Hiina/Tiibet
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
Tiibeti mantraravi tervendab ürgsete loodushäälte ja sanskriti- ja tiibetikeelsete pühade sõnade abil. Need helid aitavad ravida mitmeid haiguseid, taastada tervist ja kaitsta ka tulevaste haiguste eest.

Tiibeti kirdeosast pärit laulja ja ravitseja Drukmo Gyal (འབྲུག་མོ་རྒྱལ) õppis Tiibeti ravimantraid oma perelt ja Tiibeti joogidelt. Alates 2015. aastast on ta mööda maailma ringi rännanud ning laulu kaudu oma kultuuri ja filosoofiat kuulutanud. Tänaseks on ta andnud üle 100 kontserdi rohkem kui 30 erinevas riigis.

Kirde-Tiibeti rahvalaulik Gonpo WangGyal (དགོན་པོ་དབང་རྒྱལ།) on tiibeti muusikainstrumentide asjatundja, kes on kirjutanud arranžeeringuid kuulsatele rahvamuusikutele nii Hiinast kui ka Mongooliast. Ta on olnud seotud ka mitmete suurte muusikaliprojektidega ning esinenud mitmetel muusikafestivalidel ja erinevates Hiina telekanalistes nagu näiteks CCTV, Mongolia TV, jne.

Drukmo Gyal (འབྲུག་མོ་རྒྱལ) esitab ravimantrasid ja tiibeti rahvalaule ning Gonpo WangGyal (དགོན་པོ་དབང་རྒྱལ།) saadab teda traditsioonilisel tiibeti muusikainstrumendil.

Loe Drukmo Gyali kohta:
www.drukmogyal.com

cancel

Duo Ruut

Eesti
kell - Jaani kirik, Pikk 6
Duo Ruut on ansambliks kasvanud pikaaegsest sõprusest ja lugematul hulgal koos naerdes veedetud ajavilgetest. Ruudu nelja külge hoiavad püsti Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane. Kummaliste asjaolude kokkulangemisel leidsid nad end kord mängimas kahekesi ühte rahvakannelt, olemata kumbki tegelikult kandlemängija. See osutus ootamatult huvitavaks ja paljusid võimalusi pakkuvaks mänguviisiks. Selgus, et kannelt on võimalik kasutada üheaegselt meloodia-, harmoonia-, ja rütmipillina, luues väga erinevaid helimaastikke. Ansambli repertuaar koosneb enda loodud, omanäolistest rahvamuusikatöötlustest.

Ann-Lisett Rebane
Katariina Kivi

https://www.facebook.com/duoruut/
cancel

Eesti ETNO

Erinevad riigid
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
Eesti ETNO 2019 on rahvusvaheline muusikakollektiiv, mille moodustavad ligi 80 muusikut 16 maailma eri paigast. Maailmakirevust loovad Brasiilia, Kameruni, India, Prantsuse, Alžeeria, Ghana, Portugali jt. maade mängijad ning väga paljud Eesti noored. Kollektiiv moodustub igal suvel uutest mängijatest, mistõttu on see alati põnev, ootamatu ja erinäoline. Niisama mitmekesine on ka kollektiivi repertuaar: traditsioonilised pillilood ja laulud erinevatest maadest, mis õpitakse selgeks kahe nädala jooksul toimuvas muusikalaagris. Elujõud, pulbitsev energia ja mängurõõm saavad kokku igal Eesti ETNO kontserdil ning annavad võimsa energialaengu igale kuulajale!cancel

Eeva Talsi, Karoliina Kreintaal, Kristiina Ehin

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6

Juurte jootmine

Mõne inimesega on sugulus kauge ja teoreetiline, kuid leidub ka neid, kellega peale ühise perekonnanime või ennemuiste elanud ühise vaarvanema seovad ka lood ja laulud, naljad, õpetussõnad ja ütlused e. pärimus selle sõna kõige otsesemas mõttes. Just selline vanade Läänemaa suguvõsade varasalv seob kolme tuntud ja pärimusmuusikaga lähedalt seotud inimest: luuletaja ja muusikut Kristiina Ehinit, lauljat ja viiuldajat Eeva Talsit ja viiuldajat ja lauljat Karoliina Kreintaali. Kristiina on emaliini pidi sugulane mõlemaga ja lapsepõlveski on ta nii Eeva kui Karoliinaga tihti suguvõsakokkutulekutel ja pidudel kohtunud, kuid Eeva ja Karoliina omavahel sugulased pole, kuigi nende sugupuude, Lindalite ja Peetrise liinide lugu, on kulgenud pikki aastasadu Läänemaa (Lääne-Nigula ja Kullamaa kihelkondades) paralleelselt ja mõnikord ka läbi põimudes.
Millised lood ja laulud sobivad jootma juuri, mille pärimus algab Põhjasõja aegadel mütoloogiliste lugudega, mis on suusõnaliselt edasi kandunud, kestab läbi erinevate riigivõimude ja sõdade, küüditamise ja ärkamisaja, ulatub meieni ja loodetavasti ka edasi? Kolm naist tahavad sellele küsimusele rahvaluulearhiivi ja pärimuse kogumise abil vastust otsida. Kindel on see, et selleks, et pungad puhkeks, tuleb juuri tuleb vahel joota.


KOOSSEIS:

Kristiina Ehin
- lugude jutustamine, laul
Eeva Talsi
- laul, viiul, hiiu kannel
Karoliina Kreintaal
- laul, viiul, hiiu kannel


cancel

Indrek Koff ja Katariin Raska

kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi

Kõik tuleb tagasi anda

Oled saanud – jaga.
Oled näpanud – anna tagasi.
Kõik on laenuks nagunii.

Katariin ja Indrek on näpanud lugusid mitme rahva tagant ja need tahaks nüüd laiali jagada: eks jagatud mure ole pool muret. Oleme õppinud keelt teritama ja pisut isegi peksma, nüüd kipitab keelel nii mõndagi. Tahame tinistada, näppida ja sõrmitseda, vilistada, puhuda ja töristada, ümiseda, laliseda ja joriseda, heliseda ja kõliseda. Jagamisele läheb vähemalt kümne rahva jutte, laule ja luuletusi, mida saadame vähemalt kümnel pillil.

cancel

King Ayisoba

Ghana
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi

Üks tänavuse festivali kaugemaid külalisi on King Ayisoba Ghanast. “King” ei ole muusiku nimes mitte mingi ülepakutud tiitel, mees on oma kodumaal tõeline superstaar ja kogu maailmas tuntud kui kologo kuningas. Kologo on Lääne-Aafrika pudelkõrvitsast ja kitsenahast kahekeelne näppepill. King Ayisoba hüpnootilise rütmiga metsikud meloodiad, kärisev sisendusjõuline vokaal ja otsekohesed lood lummavad publikut kõigil kontinentidel . King Ayisobat on nimetatud ka “muusikaliseks preestriks”, kuna ta annab läbi oma lugude sageli nõu ja räägib heast ja halvast. Ta ise on öelnud, et muusika on tema meedium, mille kaudu jagada aegumatut esivanemate tarkust ning julgustada ja suunata inimesi õigele teele.  King Ayisoba kasvas üles väikeses külakeses, juba lapsena oli tal kologo kõikjal kaasas, ta mängis karjamaal loomadele ning kohalikele turul, baarides ja matustel, kuni sai piisavalt vanaks, et minna ja proovida oma maagiat ka väljaspool koduküla. Nüüdseks on King Ayisoba võitnud mitmeid nimekaid muusikaauhindu ning teinud koostööd paljude artistidega maailma eri paigust.

Koosseis: 

King Ayisoba – kologo, laul
Abaadongo Adontanga – tants, taustalaul, dorgo
Ayuune Sulley – sinyaka, taustalaul, kologo 
Gemeka Akligilalatanda – guluku trummid, dundun trummid
Ayamga Francis – djembe ja bemne trummid

https://kingayisoba.net

cancel

Laste Etno

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Laste ETNO 2019 koosseisu moodustavad 40 noort pillimängijat vanusevahemikus 10-16 ning nende särtsakad juhendajad: Lee Taul, Tanel Sakrits, Katariina Tirmaste, Ann Maria Piho, Martin Kullamaa, Elina Kasesalu ja Kärt Tambet. Noored kohtusid 5-päevases laagris Kärstna mõisas, kus nende päevad olid täidetud laulu ja pilllimängu ning üksteisele omakandi lugude õpetamisega. Üheskoos laagri juhendajatega moodustati repertuaar, mis pulbitseb vanadest lauludest, tantsudest ning pillilugudest. Just neid Eestimaa ja ka muu maailma eri paigust pärit lugusid saab kuulda kontserdil, mille ühisest hingamisest tekkiv kirev energia sütitab ka viimase kui kuulaja.
cancel

Lena Jonsson Trio

Rootsi
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Lena Jonsson on väga tugeva juurte tunnetusega virtuoosne pärimusmuusik, kelle loomingu silmapaistev kunstiline tundlikkus, mänguline ja nakatav elurõõm ning rockstaari karisma on teinud temast ühe Rootsi muusikaskeene silmapaistvama visionääri. Lisaks rootsi pärimusmuusikale leiab Lena lugudest mõjutusi erinevatest stiilidest, nagu pop, rock, bluegrass ja old-time. 2008. aastal pälvis Lena Jonsson Rootsi Riksspelmani tiitli (vastab meie Vabariigi Pillimehe tiitlile). Viljandisse tuleb see maailmaklassi muusik koos oma suurepärase trioga. 

Koosseis: 

Lena Jonsson- viiul
Erik Ronström- kitarr
Kristofer "Krydda" Sundström- bass

cancel

Lepaseree Ahvena kiuste

Eesti
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
"Lepaseree Ahvena kiuste" on armastatud pärimusmuusikatrio
kollektiivne muusikaline kohtumine elukutselise elukunstniku
Reigo Ahvenaga, millest võib, aga ei pruugi kujuneda sulnis
pärimusmuusika kontsert. Pigem pastelsetes toonides maaliv Lepaseree
on vabatahtlikult otsustanud lasta oma portselanipoodi
löökpillihuvilise Ahvena ning kas Rochei piiri ületamine Lepaseree ilul edasi laseb kesta või broneerime endale hoopis boksi Kaasaegse Kunsti Muuseumi kaose osakonnas, selgub neljapäeval kell 14:00 Kirsimäel!


Meelika Hainsoo – laul, viiul
Paul Daniel – kitarrid
Marti Tärn – basskitarr
Reigo Ahven – löökpillidcancel

Lõõtsavägilased

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Lõõtsavägilaste alguseks saab lugeda seda, kui Untsakatest tuntud Margus Põldsepp pani 2013. aasta detsembris kokku enda juures lisapillina lõõtsa õppinud õpilaste (Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja, Tobias Tae) ansambli. Ansambel tehti mõttega, et õpilased saaksid kogemuse ja tunnetuse, kuidas on ansamblis mängida. Ootamatult hakkas ansambli tegevus aga nii kiiresti edasi arenema, et väikene projekt kasvas suureks. 2014. aasta 29. jaanuaril tegid Lõõtsavägilased oma esimese proovi Karksi-Nuia Muusikakoolis. Esimene aasta kandis ansambel nime Karksi-Nuia Muusikakooli Lõõtsaansambel, kuid suvel muudeti nimi Lõõtsavägilasteks.

Esimesed pool aastat õpiti ainult pillilugusid, kuid peale seda hakati rohkem rõhku panema laulmisele. Esimesed aastad võis laval näha ainult nelja lõõtspilli, kuid 2017. aastal vahetas ansambli solist Andres Eelmaa oma põhipilli basskitarri vastu, et anda ansamblile juurde rohkem kõlavärvi. 2019. aasta jaanuarikuus liitus ansambliga  Ott- Mait Põldsepp, kes mängib kitarri ja mandoliini.

Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahva- ja pärimusmuusikat, kuid nad ei pane kätt ette teistelegi muusikastiilidele. Viie aasta jooksul on ansambel andnud juba üle 600 kontsert-esinemise. Samuti on Lõõtsavägilased esinenud kõikidel suurematel folgifestivalidel üle Eesti ning teinud koostööd näiteks Untsakate, Zetode, Jaan Pehki, Hardi Volmeri ja Metsatölluga.

Lõõtsavägilased on võitnud 2015. aastal Etnokulbi ("Uustulnuk pärimusmuusikas"), Viljandimaa Kultuurkapitali aastapreemia 2015, ERRS Lokulaua 2015. aastal ning 2018. aastal Raadio Elmari Aasta Loo tiitli looga "Kui laubä õhta jõudis".
cancel

Maaker/Saulius/Jansone

Eesti/Läti/Leedu
kell - Jaani kirik, Pikk 6
Andre Maaker

Andre Maakeri muusikutee algas Kuressaares klarnetit ja saksofoni õppides ning 15-aastaselt hakkas ta õppima kitarri Tiit Pauluse käe all. Hiljem on õpingud viinud teda Tallinna Georg Otsa nimelisse muusikakooli ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemiasse, kus ta ka õppejõuna töötab. Üheks Eesti parimaks džässkitarristiks peetav Andre Maaker näeb džässmuusikuks saamist kui individuaalset ja loovat protsessi, kus kool mängib kindlasti suurt rolli, kuid veelgi olulisem on isiklik suhe ja kirg muusikasse ning tahe helidega mänglevalt ümber käia.

Stiilimääratlusi vältides nimetab ta ennast pigem loovmuusikuks, jättes nii ruumi erinevate muusikastiilide vahel liikumiseks, sest teda köidavad erinevad kõlamaailmad ja improviseerides tunneb ta end ühtviisi koduselt nii džässi-, folgi-, roki- kui ka kammermuusikalavadel.

Andre Maaker tegutseb sooloartistina ja teeb kaasa ka erinevates muusikakollektiivides, nagu näiteks Bad Habits Trio, Trio Romansid või muusikaline kitarripõnevik Triller koos Ain Agani ja Vaiko Eplikuga. Tema sagedased lavapartnerid on viimasel ajal olnud ka Jaan Sööt, Liisi Koikson, Sofia Rubina ja Kadri Voorand.

Saulius Petreikis

Saulius Petreikisel on unikaalne pillide kollektsioon maailma eri nurkadest, mida ta kasutab selleks, et luua oma isikupärast helimaastikku. Akadeemilise muusikaharidusega Saulius on viimase kümne aasta jooksul süvenenud maailmamuusika kirevasse maailma. Tema mängus põimuvad kergus ja mänglevus, ausus ja spontaansus ning erinevate stiilide süntees. Eriline koht on rahvamuusikute perekonnas üles kasvanud mehe südames just leedu pärimusmuusika päralt. Julgelt improviseerides ja katsetades on ta on alati uute helide otsingul. Sauliuse kõik esinemised on kordumatud, varieerudes vastavalt publikule ning esinemiskohale.


Laima Jansone 

Laima Jansone on läti rahvapilli kokle virtuoos. Tema stiilis on oluline koht improvisatsioonil, tema muusika mängib meditatiivse ja impulsiivse, iidse ja kaasaegse vahel. Laima Jansone alustas muusiku- ja heliloojateed 2011. aastal, kui ilmus tema esimese sooloalbumi “Sidrabs”. Ta on laiendanud kokle mängutehnikaid, ammutades pärimusmuusika kõrval inspiratsiooni ka etno jazzist, ambientist ja klassikalisest muusikast. Ta on esinenud Lätis, Itaalias, Belgias, Austraalias, Norras, Saksamaal, Jaapanis, USA-s jne.

cancel

Maarja Soomre ja Brite Vilgo

Eesti
kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi
"Pilli loomine"
Igal pillil on füüsiline keha ning inimese puudutades  hakkab see keha helisema, viies meid oma fantaasia maailma. Iga inimene kuuleb pillihäält veidi erinevalt, mõne jaoks on see naljatlev või tantsuline, mõne jaoks lüüriline, mõni kuuleb pillihääles sõnu ja mõni ainult rütmi. Kontserdil "Pilli loomine" saavad need kaks olulist komponenti, pilli keha ja pilli hääl, endale hinged läbi kahe inimese: laulja Maarja Soomre ja tantsija Brite Vilgo. Algne inspiratsioon on tulnud vanadest arhiivisalvestistest, kus erinevad lauljad oma häälega Eesti pärimuspille jäljendavad. Kes või mis Teid helisema paneb, saate juba kontserdil otsustada.


KOOSSEIS:

Maarja Soomre
- laul
Brite Vilgo
- tantsija
Kerttu Kruusla
- visuaalkunstnik
cancel

MandoTrio ja sõbrad

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats

MandoTrio on kolmest energiat täis noorest mandoliinimängijast koosnev pärimusklassikat ning omaloomingut viljelev koosseis, mis sai alguse 2016. aasta oktoobris. MandoTrio kontsert on eelkõige eriline oma kõlapildi ja repertuaari poolest. Kavas on nii traditsioonilist kütet, laule kui ka siirast omaloomingut. MandoTrio missiooniks ongi nakatada inimesi mandoliinihullusesse.

Hans on pärit Tallinnast, Tanel Jõgevalt ning Kristjan Liimalast, kuid neid on üle Eesti kokku toonud Viljandi ja põline kiindumus mandoliinidesse pärimusmuusikas. 

NB! Tänavusel festivalil laupäevasel kontserdil tuleb MandoTrio rahva ette koos oma sõpradega! Poisid on saanud kogeda paljusid  erinevaid lavalaudu ja tänu sellele tutvunud eriliste inimestega, kellest on saanud head sõbrad ja inspiratsiooniallikad. Festivalil  esmaesitleb MandoTrio oma teist albumit "Nüüd on teadused suured", kus musitseerivad koos bändi liikmetega nende lemmikud eesti pärimusmuusika staarid, muuhulgas Silver Sepp, Riffarrica jt.

"Nendes lugudes on noore folgipõlvkonna särtsu, lisaks Eesti intonatsioonidele kumab siin-seal läbi ka üht-teist skandinaaviapärast ja ehk ka midagi Ameerika bluegrass’i stilistikast. Palju kirkakõlalist mandoliinimängu, parasjagu bravuurset meestelaulu, sekka stomp-box’i mõnusad matsud – kuulake MandoTriot kui ja kus võimalik, kontserdilavalt või sellelt plaadilt." 

Joosep Sang, ajakiri Muusika, 2018

Koosseis: 

Hans Mihkel Vares - mandoliin, vokaal
Tanel Sakrits - mandoliin, vokaal
Kristjan Kuusmik - oktavmandoliin, vokaal

http://www.mandotrio.ee
cancel

Mari Kalkun, Rasmus Puur ja VHK keelpilliorkester

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Mari Kalkuni hääl jääb kõrvu ja jutustab lugusid metsast, linnast, maailmast ning enda elust. Mari muusika on ajas koos temaga kasvanud ja omandanud uusi kõlavarjundeid, olles ühtaegu vaikne ja vägev. Kavas "Ilmamõtsan" saadab ta end akordioni ning erinevate kanneldega, tuues selle arhailise pilli mängleva kergusega 21. sajandisse. Teemad, mis läbivad Mari loomingut, on üldinimlikud – tema muusika on justkui pelgupaik, kust ta ammutab rahu ja kindlust, pakkudes seda ka teistele. "Ilmamõtsan" põimib oskuslikult globaalseid ja kohalikke helisid ning peegeldab nende kahe vastuolust ja sünergiast sündinud uudseid hingemaastikke. See on muusiku vastus täiskiirusel edasi kihutavale maailmale.

Mari on oma kontsertidega reisinud mitmel pool maailmas: enamikes Euroopa riikides ning viimasel ajal sageli ka Jaapanis. Tema 2015. aastal rahvusvahelise ansambliga Mari Kalkun & Runorun salvestatud album "Tii ilo" nomineeriti 2015. aasta etnomuusika albumi tiitlile nii Eesti kui Soome muusikaauhindadel. 2018. aastal nomineeriti ta Eesti Muusikaauhindadel Aasta Naisartisti tiitlile ning tema album "Ilmamõtsan" aasta etnomuusika albumi tiitlile. "Ilmamõtsan" valiti brittide väljaande The Guardiani poolt 2018. aasta parimate maailmamuusika albumite top 10sse. 2018. aasta Tallinn Music Weekil valisid muusikaspetsialistidest delegaadid ja publik tema kava üheks oma lemmikuks ja ta pälvis TMW artistiauhinna.

Mari Kalkun - hääl, 12-keelne kannel, kodukannel, akordion, kuljused
Ahto Abner  - löökriistad

****


VHK keelpilliorkester on 24-liikmeline Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest koosnev orkester, mis loodi 1996. aastal. Orkestris musitseerivad noored vanuses 13-19 aastat. Algselt keskenduti eelkõige varajasele muusikale ning VHK tellimisel kirjutatud suurvormide ettekandmisele (M. Siimeri "Miikaeli mõõk" jt), praegu esitatakse pea ainult eesti muusikat alates Cyrillus Kreegist, Heino Ellerist ja Veljo Tormisest kuni Tõnu Kõrvitsa, Margo Kõlari ja Pärt Uusbergini. VHK keelpilliorkestril on hooajas umbkaudu 30 ülesastumist ning seda üle Eesti ja vahel harva ka välismaal.

Orkester on koostööd teinud mitmete inspireerivate interpreetidega eri žanridest: klassikalised muusikud Riivo Kallasmaa, Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Peeter Margus, Johannes Sarapuu, Johan-Eerik Kõlar jt; džässmuusikud Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Hans Kurvits jt; lauljad Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar ja Jaan Pehk.

Orkestri dirigent on Rasmus Puur ning lisaks töötavad orkestriga Egert Leinsaar (ERSO), Tiina Mäe, Rain Vilu (ERSO) ja Villu Vihermäe (ERSO).
cancel

Moradokmai Theatre Community

Tai
kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi

“Jutuvestmine läbi Tai meloodiate”


Loo jutustamine on kõikide kunstiliikide ülim eesmärk. Muusikute jaoks on loomulik rääkida lugusid läbi oma muusika. Muusikat ja Tai traditsioonilist teatrit on võimatu üksteisest lahutada, muusika on lavastuste südameks, mille ümber sünnib kogu liikumine ja ka sõnaline pool. Traditsiooniline teater on püsinud muutumatu ja pühana mitmete põlvkondade vältel, seda püha ja arhailist elamust tulebki Moradokmai Theatre Community festivalipublikuga jagama.


Juht: 

Chang Janaprakal Chandruang

Liikmed:

Pobchan Leelasartsuntorn
Tanachon Chandruang
Woraphot Banchingruchakun
Jagarin Pimpimoon
Sureeporn Boonyaleka
Naruemon Thonghan  
Penthai Wichasan
Nuttapol Khanngen
cancel

Nagy Bögö

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats

Post, post, traat, trad, elekter!

Nagy Bögö on koosseis, kes mängib post-traditsioonilist muusikat. Bändi omaloomingu tugipostideks on pärimus ja traditsioonid, inspiratsiooni-allikateks loodus, kodu ja sõprus. Nagy Bögö liinid algavad meie enda juurte juures ja jõuavad välja Ungarisse, Bulgaariasse, põnevasse sümbioosi kaasajaga või hoopis kuhugi etteaimamatusse paika. Muusikalistel rännakutel ei karda bänd panna kokku vastandeid, astuda üle piiridest ja eksperimenteerida traditsiooniliste lugudega. Sünergiast särisevad kõrgepingeliinid Nagy Bögö ja kuulaja vahel annavad mõnusalt positiivse laengu pikaks ajaks.

Koosseis: 

Karolin Übner - eesti ja ungari torupill
Katariina Tirmaste - flööt, viiul
Martin Vill - bulgaaria torupill, sopransaksofon
Jaan-Eerik Aardam - kitarr
Mart Nõmm - kontrabass
Kevin Lilleleht - löökriistad

https://soundcloud.com/nagybogo

cancel

Naised Köögis

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Peamiselt loome rahvalauludele kaasaegseid sõnu ja tähendusi ning uusi viise, kuid mõnikord viib meie uudishimu meid ka uusi muusikakultuure avastama, olgu selleks siis keelt sõlme ajav räpp või üle-elusuuruste tunnete tango. Ent meie muusika põhineb eelkõige elusal eesti muusika traditsioonil.
 
Kõik meie laulud on alguse saanud mingist heast loost. Mõned lood on halenaljakad, mõned kurvad, mõned romantilised ja mõned absurdsed, aga kui nad meid kõiki kõnetavad, siis saavad need enamasti varem või hiljem lauluks.

Katrin Laidre - laul, karmoška, basskitarr
Sofia Joons
- laul, viiul, kitarr, rütmiinstrumendid
Kristiina Ehin
- laul, karmoška, rütmiinstrumendid
Kairi Leivo
- laul, parmupill, basskitarr


cancel

Nikns Suns

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi
Nikns Suns ehk läti keeles "kuri koer" on karismaatiline kooslus, mis loob võimsa sümbioosi pärimusmuusikast ja rokist. Ürgsest väest ja sütitavast energiast tulvil helikombinatsioonide hulgast leiavad kõrvupaitavaid noote nii pärimusmuusika kui ka roki, hevi ja raskepäraste metal-kõlade austajad. Leidnud eesti pärimusmuusika varamust lood, mis ansambli liikmeid endid kõnetavad, põimib Nikns Suns need osavalt kaasaegse rütmimuusika konteksti, minetamata lugude algset olemust ja iseloomu. Kollektiivi jõulise ja eheda lavalise oleku tõttu räägitakse nende erinevatest ülesastumistest lausa legende.

2011. aasta suvel ilmus Nikns Sunsi debüütalbum "Kuri koer" ning 2017. aasta suvel teine plaat "Urjoh, hunti!”, mis nomineeriti 2017. aasta kolme parima metalalbumi hulka!

Ragnar Toompuu
- kitarr, laul
Priit Oks
- laul
Madis Nõmme
- soolokitarr
Merike Paberits
- flööt, torupill
Tanel Kadalipp
- basskitarr, laul
Kristo Joosep
- trummid

www.facebook.com/niknssunsband/

cancel

Õed Anu ja Triinu Taul

Eesti
kell - Jaani kirik, Pikk 6
Meie lugu sai alguse külast, mis oma allikarohkuse tõttu kannab nime Alliku küla. See oli ja on siiani meie võluriik, kus elavad haldjad, esivanemate vaimud ja kus on kõlanud muusika põlvest-põlve. Laulmine on olnud alati meie elu loomulik osa nagu hingaminegi. See on eriline võimalus ja kingitus laulda koos õega. Ühendame oma vägevad hääled ning laseme kõlada allikail, laseme kõnelda esivanemail ja südamel.

Anu Taul – laul, kitarr, tinavile, torupill
Triinu Taul – laul, erinevad viled, torupill (ja veel igasugused pillid)
Tarmo Noormaa – 2-realine lõõts, eesti lõõtscancel

Orivesi All Stars

Soome
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi

Orivesi All Stars on Soome kõige suurem pärimusmuusika kollektiiv! Orkestris mängib ligi 100 pillimeest, vanuses 8-85 aastat ning kokku on nad tulnud selleks, et levitada, avastada, kogeda ja jagada puhast rõõmu muusikast. Selles toredas kambas ei tehta vahet professionaalide ja harrastajate vahel ning ainsaks eesmärgiks on mängida tähendusrikast muusikat mõnusas seltskonnas. Kogu seda hiigelsuurt ja rõõmsalt sumisevat mesilassülemit veavad eest tõelised soome folgi korüfeed Antti Järvelä ja Timo Alakotila.

http://orivesiallstars.fi
cancel

Otava Yo

Venemaa
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Otava Yo ei vaja Viljandi folgipublikule lähemalt tutvustamist - pöörase energiaga vene karud on ammu eestlaste südamed võitnud!  Otava Yo tuli kokku juhuse läbi, kui kamp tänavamuusikuid otsustasid 2003. aastal Peterburis spontaanselt uue bändi luua. Tänaseks on nakatavalt elurõõmus kamp mänginud ja publikut tantsutanud kõikjal maailmas, muuhulgas 2014. aasta maailmamuusikamessi  WOMEX-i ametlikus programmis. Vene rahvamuusika tuli ja elujõud, häbitu huumor, valged maikad, talupoja romantika ja äkilised kirglikud tantsupuhangud - see on Otava Yo oma tuntud headuses ja ogaruses!
cancel

Päri Päri

Eesti
kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi
PÄRI PÄRI lendleb pärituulega mööda regilaulude radu, keerutab end tantsuviisidel päripäeva, lenneldes ajas ja ruumis, rütmis ja harmoonias. Vanad pärimuslikud lood jõuavad PÄRI PÄRIga tänapäeva ühiskonda koos sarnaste murede ja rõõmudega. Kõige selle sisse haaravad Sind kolm muusikut Maarja Soomre, Jaan Varts ja Tanel Ruben.

Maarja Soomre - vokaal/kannel
Jaan Varts - akustiline kitarr
Tanel Ruben - löökpillid/sämpler

cancel

Piret Päär & Rahvapillimehed

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
" Sild üle sajandi"

Piret Päär ja Vabariigi Pillimehe konkursi finalistid: Cätlin Mägi, Villu Talsi, Juhan Uppin, virtuaalne Toomas Valk.
 
Pillimees sada aastat tagasi - kes ta oli, mis lugusid ta mängis, mis mõtteid tema mõtles?

Pillimees 21. sajandil - kes tema on, mis lugusid tema mängib ja mis mõtteid tema mõtleb? 

Nendele küsimustele otsimegi vastuseid. Piret jutustab lugusid, mida on kirja pannud August Pulst. Cätlin, Villu, Juhan ja Toomas on lihtsalt hästi toredad muusikud.

 

Piret Päär - jutuvestja
Cätlin Mägi - torupill, parmupill
Villu Talsi - mandoliin
Juhan Uppin - lõõts, kannel
Virtuaalne Toomas Valk - karmośka

cancel

Puuluup

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
Meil on kõik head lood.

Ramo Teder (aka Pastacas) - hiiu kannel, laul, elektroonika
Marko Veisson - hiiu kannel, laul, elektroonikacancel

Rasmus Puur ja VHK keelpilliorkester

Eesti
kell - Jaani kirik, Pikk 6
VHK keelpilliorkester on 24-liikmeline Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest koosnev orkester, mis loodi 1996. aastal. Orkestris musitseerivad noored vanuses 13-19 aastat. Algselt keskenduti eelkõige varajasele muusikale ning VHK tellimisel kirjutatud suurvormide ettekandmisele (M. Siimeri "Miikaeli mõõk" jt), praegu esitatakse pea ainult eesti muusikat alates Cyrillus Kreegist, Heino Ellerist ja Veljo Tormisest kuni Tõnu Kõrvitsa, Margo Kõlari ja Pärt Uusbergini. VHK keelpilliorkestril on hooajas umbkaudu 30 ülesastumist ning seda üle Eesti ja vahel harva ka välismaal.

Orkester on koostööd teinud mitmete inspireerivate interpreetidega eri žanridest: klassikalised muusikud Riivo Kallasmaa, Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Peeter Margus, Johannes Sarapuu, Johan-Eerik Kõlar jt; džässmuusikud Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Hans Kurvits jt; lauljad Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar ja Jaan Pehk.

Orkestri dirigent on Rasmus Puur ning lisaks töötavad orkestriga Egert Leinsaar (ERSO), Tiina Mäe, Rain Vilu (ERSO) ja Villu Vihermäe (ERSO).

cancel

Riffarrica

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi

RIFFARRICA (endine Duo Malva & Priks) sai alguse 2016. aastal. Pika pärimusmuusiku staažiga Kulno Malva ja Kristjan Priks ühendasid jõud, et teha koos jõulist ja mehist folki, ammutades inspiratsiooni sajandite-tagustest regilauludest. Kulno karusest häälest, akordioni jõulistest gruuvidest ja Kristjani omanäolise trummikomplekti uudsest kõlast sündis värske ja põnev helikeel, mida Baltic Music News on nimetanud „muskliga folgiks”.

“Nende akordion, laul ja rütmipillid loovad kõla, mis ilmaski ei seostuks ainult kahe muusikuga – mõningate elektrooniliste vidinate abil hakkab akordion kärisema otsekui hard rock´i kitarr, või ruumiliselt kõlama nagu tiibklaver. See aitab rõhutada jõulist gruuvi, mis on duole ilmseks firmamärgiks.” 

Dani Heyvaert, Rootstime

2017. aastal ilmus Duo Malva & Priks nime all EP “Mässiv”. 
2019. aasta kevadel ilmus Riffarrica omanimeline debüütalbum.


Koosseis: 

Kulno Malva – akordion, torupill, laul
Kristjan Priks – trummid, laul

www.riffarrica.ee
www.facebook.com/riffarrica/
http://bit.ly/concert-teaser-2018


cancel

Ro:Toro

Eesti
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi
“Vana Kuld”

Nagu ansambel Ro:Toro, nii ka tema liikmed on juba üpris vanad. Ja vanusega on tulnud ka tarkus, et parmupilli-luuperitega mässamise või Jalmari -Tõnuga mööda maailma tiirutamise kõrval on veel midagi väga olulist ja väärtuslikku — see igihaljas Ro:Toro oma kuldaväärt lugudega. Seepärast ongi Cätlin ja Sandra koos poistega taas festivalil ning üks asi on küll kindel: muusika, mida nad mängivad on vana ja kullaproov kõrge!

Sandra Vabarna - torupill, parmupill, vile
Cätlin Mägi - torupill, parmupill, vile
Marko Mägi - saksofonid
Marek Talts - elektrikitarr
Silver Sepp - kausipillidcancel

Rüüt

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi

Ansambel RÜÜT on hoogne, mänguline ja muusikalisi piire kompav kooslus, kes oma nüansirikka muusikaga pakub tõelist kuulamisrõõmu nii gurmaanidele kui ka hoogsatele peolistele.

Ansambel koosneb neljast liikmest, kes on tänaseks ühiselt tegutsenud kuus aastat. Selle aja jooksul on liikmed üha enam kokku kasvanud, kuigi algselt kohtusid neli täiesti isevärki maailmadega muusikut.  Praeguseks on nende helikeelde sulanud kokku iga liikme maailmast pärit värve, mille sideaineks on ühine suhtumine muusikasse ja loomisesse. Koos juletakse katsetada, murda piire ning otsitakse pidevalt värskeid kõlavärve ja nutikaid lahendusi, millest vormida ühine tervik.

Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle RÜÜT ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoiab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga, viies kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitatakse ka iga ansambliliikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugevaks ilmestajaks on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli kasutamine uuenduslikes võtetes  ansambli meesliikmete poolt ja Rüüdi naisvokaalid on äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, milles oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.

Tule kontserdile ja lase Rüüdil end koos muusikaga lennutada!

Koosseis: 

Maili Metssalu - vokaal, viiul
Maarja Soomre - vokaal, meloodika, kannel,
Toomas Oks - lõõts, kitarr, vokaal
Juhan Uppin - lõõts, kannel, vokaal

www.ryyt.ee
cancel

Sam Lee

Suurbritannia
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi

Mercury auhinnale nomineeritud folklaulja, laulukoguja, raadiohääl, meelelahutaja ja naturalist Sam Lee rändab julgelt pärimusmuusika mitmepalgelises maailmas, pannes ennast ning pärimuslikke lugusid proovile kõige eriilmelisemates oludes. Laulukoguja ja muusikuna leiutab Sam ühelt poolt uusi kõlasid traditsioonilistele lauludele, kuid samas otsib ka uusi võimalusi vanade lugude säilitamiseks, edasi andmiseks ja elus hoidmiseks, kogudes neid mustlaslaagrites ja seades Hollywoodi suurte ekraanide jaoks. Sam Leed on nimetatud Suurbritannia üheks kõige innovatiivsemaks folklauljaks. Tegu ei ole aga pelgalt auhindadega pärjatud muusikuga, Sam Lee elav eeskuju ja suur töö live muusika vallas on kindlasti üheks vastutavaks jõuks, mille arvele võib panna Suurbritannia viimase kümnendi plahvatusliku folgivaimustuse.

cancel

Sandra Vabarna/Piret Päär/Jalmar Vabarna

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6

Sõber sõbra herne koorib

Kes on kelle sõber?
Kes ei ole kelle sõber?
Ja mis hernes siia puutub!?


cancel

Silver Sepp

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
Kuuri alt leitud helid

“Kord läinud ugrilane sisse kuuri uksest, kus olnud karuäke, vanad suusad ja roostes rattakodarad. Kui ugrilane välja tulnud, olnud tal süles kannel,” kirjutab Valdur Mikita. Just sinna kuuri, mida Mikita nimetab ka teadvuse kiirendiks, sattus ka Silver. Ta avastas vanu taluriistu täis nurgatagused, kus korraks käest pandud tööriistad olid juba vähemalt pool sajandit lootusetult tohletanud ja ootamisest halliks läinud. Silver koputas ja häälestas nende asjade kõrid puhtaks ja andis neile uue muusikalise hingamise, et nad saaksid oma häälega rääkida ja laulda lugusid, kuidas oli, on ja hakkab olema.
Folgil toob Silver Pärimusmuusika Aida lavale kõik oma vanad head müütilised kaaslased: võrguhargist või pirnipuupakust naelapillid, Karula metsadest pärit suusad, vanaisa jalgratta esiratta, pesukausid sajaaastasest saunast. Ning esmakordselt võib kuulda ka Saaremaalt isatalust leitud kebjat käsiatra. Sellise pilliga vagu ajades tõmbab ader otsekui iseenesest põhjakihtidest välja ka vanu põllukiviraskeid regilaule ja peidetud viikingikulda.cancel

Tautumeitas

Läti
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
Tautumeitas, hetkel üks kuumimaid nimesid Läti pärimusmuusika maastikul, koosneb kuuest läti tüdrukust, kes usuvad siiralt, et muusikal on väge muuta maailma paremaks. Bändi muusika tuumaks on läti traditsiooniline mitmehäälne rahvalaul, mille omapärane kooskõla on põnev nii publikule kui ka lauljatele endile. Iga liige mängib erinevat instrumenti, mis koos traditsioonilise a cappella rahvalauluga loob bändile kaasaegse kõlapildi ja toob kuulajateni tänapäeva “tautumeita” nägemuse pärimusmuusikast. Enamik bändi võluvatest tüdrukutest on õppinud etnomusikoloogiat; eriala, mille mõttemaailma avardav toime on erinevate rahvaste muusika mõjutuste näol imbunud ka bändi kõlapilti. Erinevad tämbrid, värsked ideed ja naiste uljalt eklektiline muusikamaitse - selle kõige sulamina sünnib Tautumeitase unikaalne saund.


cancel

The Heritage Projekt

Eesti / Kanada
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
Varasemate aastate publikumagnet Curly Strings ning teiselt poolt maakera  Kanadast, Ottawa orust pärit viiuldaja-laulja-stepptantsija April Verchi poolt veetav trio moodustavad koostööprojekti The Heritage Projekt. Ühiskontserdil kuuleb värskes ehtes lugusid alates vanemast traditsioonilisest pärimusmuusikast kuni uue ühisloominguni. Kombatakse kahe riigi muusikalise pärandi piire ja kattuvust, väärtustades mõlema juuri. See on põnev muusikaline rännak täis pakatavat energiat, laulu, tantsu ja rõõmu. Esitusele tulevad muidugi ka lemmiklood rahva südame võitnud Curly Stringsilt. The April Verch Band annab suvisel pärimuspeol ka eraldi kontserdi. 

Koosseis: 

Curly Strings: 

Eeva Talsi – viiul, laul
Taavet Niller – kontrabass, laul
Jaan Jaago – kitarr, laul
Villu Talsi – mandoliin, laul

The April Verch Band: 

Cody Walters - elektriline kontrabass, bandžo
Alex Rubin - kitarr, mandoliin
April Verch - laul, viiul, stepptants

cancel

Tintura & Arno Tamm

Eesti
kell - Telia Kaevumäe lava, Kaevumägi

Tintura ja Arno Tamm on ühendanud oma loomingulised jõud, et tuua 27. Viljandi pärimusmuusika festivalile erikava, mis on pühendatud eestlastele, kes on aja sunnil pidanud oma kodust lahkuma.

Lood, mis on kodumaalt kaasa võetud, lood, mis on võõrsil aidanud oma kodu meeles pidada, lood, mis on nende lugude taga, ja lood, mis vaatamata kõigele on ellu jäänud ning nüüd ringiga tagasi kodumaale jõudnud - see teeb kokku ühe võimsa loo, mis väärib jutustamist ja mäletamist.

Siberi eestlaste pärimus on viimasel ajal ainest pakkunud mitmetele muusikutele, säärane Siberi eesti muusikale keskendunud kava on aga esmakordne. Folktroonika, trip-hopi ja maailmamuusikaga mängiv Tintura ning ansambli Paabel solist Arno Tamm toovad teie ette nägemuse kaasaegsest pärimuse edasiviimisest ja tagasitoomisest.

Koosseis: 

Karoliina Kreintaal - laul, viiul, vioola, väikekannel, looper
Taavet Niller - kontrabass, laul
Lauri Täht - taustad, sämplid, löökpillid, live-elektroonika
Arno Tamm - laul, kitarr, klahvpill, looper

https://www.facebook.com/TinturaBand/
https://soundcloud.com/tintura
cancel

Trio Durand Millet Raillard

Prantsusmaa
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats

Trio Durand Millet Raillard tuleb looduskaunist ja mägisest Morvani piirkonnast Burgundias. Trio liikmed on varasest lapsepõlvest olnud ümbritsetud kohalikust rahvamuusikast ning tänapäeval on nad ühed tuntumad Morvani muusika saadikud. See kaasakiskuv kooslus hoiab kõige paremal kujul elus pärimusmuusika vanimat ja ehedaimat funktsiooni - nad mängivad tantsuks ja kogukonna rõõmuks. Tõeline maiuspala kõigile, kes armastavad varaste hommikutundideni tantsupõrandal keerutada!

Koosseis:

Gregoire Durand
- viiul
Quentin Millet
- torupill
Alex Raillard
- kitarr

http://www.triodmr.com/
https://www.youtube.com/watch?v=3k1tkk1Fd1E
https://soundcloud.com/triodmrcancel

Trio Soon/Piho/Lepasson

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
kell - Suur tuba, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Posti 1, Viljandi
Juba kümme aastat ühendab TRIO Soon/Piho/Lepasson kolme väikekandlemängijat, kes otsivad süvenemisega selle iidse pilli uudseid mänguvõimalusi. Rahulik tiksumine, ülemhelide mäng ja korduvad meloodiamustrid loovad kerge ja helge kõlamaailma. Trio muusika paitab kuulaja kõrva ning kutsub vaikseks jääma, et märgata seda, mis muidu igapäevase sagimise ja melu sees tähelepanuta jääb.

Trio ei määratle end rangelt pärimusmuusikaansamblina, kuid ilmselgelt on pärimusmuusika nende loomingu peamine tõukejõud. Nende repertuaaris on võrdselt olulisel kohal nii arhiivimaterjalidest leitu interpreteerimine kui erinevatest impulssidest mõjutatud omalooming.

27.juuli kontsert TÜ VKA BlackBoxis on lamamiskontsert!

Jäta hetkeks festivalimelu seljataha, sea end mugavalt patjadele pikutama, sulge silmad ja lase muusikal end kaasa viia. Laupäevaõhtune lamamiskontsert kutsub rännakule, kus helisev-helget, siinilma ja unenäo piiril balansseerivat atmosfääri loob TRIO Soon/Piho/Lepasson.

---------------------

“Enesekindlalt õrn.”
Kristiina Ehin

“Maitsekad rütmimängud haaravad endasse, peaaegu halvavad ja hoiavad meele meeldivalt ärkvel. Kannel on justkui võlupill, selle vabade keelte ülemheliderikkas võnkumises on midagi enamat. Tore on kasutada sõna “jõuline”, kui jutt käib kandlest justkui maheda ja vaikse muusika sümbolist. Detsibellid ei mängi muusika juures mingit rolli, kui mõte kannab”

Leanne Barbo, ajakiri Muusika

Koosseis:
Katrin Soon
Ann Maria Piho
Kadri Lepasson

triosoonpiholepasson.ee
www.facebook.com/triosoonpiholepasson
https://soundcloud.com/trio-soon-piho-lepasson
cancel

Trip

Šotimaa
kell - Kultrahoov, Tallinna tn.5, Viljandi
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi

2016. aastal  kokku tulnud ansambel Trip koosneb viiest liikmest ja tegutseb Glasgow’s. Muusikalist inspiratsiooni korjab ansambel kõikjalt keldi alade erinevatest nurkadest. Läbimõeldud seaded põimivad ühte šoti, iiri, inglise ja Isle of Mani traditsioonilised meloodiad ning muusikute omaloomingu, mille tulemusel sünnib bändile iseloomulik jõuline ja lennukas saund. Kõik TRIPi liikmed õpivad hetkel Šotimaa Kuninglikus Konservatooriumis ning tegutsevad Glasgow uute noorte pärimusmuusikute liikumise eesotsas. 2018 on olnud bändi jaoks seni edukaim ning tegusaim aasta, tuues kaasa rohkelt esinemisi nimekatel festivalidel nii Ühendkuningriigis kui ka kaugemal.

Tiernan Courell - flööt
Michael Biggins - akordion
Isla Callister - viiul
Rory Matheson - klaver
Craig Baxter - bodhrán

https://www.facebook.com/TRIPceol/

cancel

Tuup

Suurbritannia
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
Mõlemad kontserdid on sünkroontõlkega. 

Rahvusvaheliselt tuntud jutuvestja, poeet ning muusik Tuup (The Unprecedented Unorthodox Preacher) on sündinud Londonis, Guyana peres. 80ndate alguses hakkas noor lootustandev trummar ja poeet tuntust koguma Kariibi dub-luule skeenel. Dub-luule tekkis 1970. aastatel reggae all-žanrina, tegu on ühiskondlikult sekkuva poeesiaga, mis kuulub suulise kultuuri sekka ja on kõige ehedam just elavas esituses. Tuup ühines kuulsa Londoni jutuvestmise kooliga West London Storytelling Unit  - innovatiivne kunstiline rühmitus, mida veavad eest Ben Haggarty ja Georgiana Kebbel ning mis on pühendunud just täiskasvanute elavale jutuvestmise kultuurile.
80. aastate keskel moodustas ta jutuvestmise grupi koos Flora Deviga, mis sai nimeks “Tellers of Time” (Ajavestjad) ning kus kohtuvad india tantsud ja rahvalood afro-kariibi juttude ja rütmidega. Tänaseks on Tuup tegutsenud professionaalse jutuvestjana  üle 30 aasta ning esinenud festivalidel üle kogu maailma.

TUUP' i toome festivalile koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse Jutukooli ja Piret Pääriga.
cancel

Untsakad

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Mets kohiseb ja pilved jooksvad ruttu, kui akna alla tuli üks vaene mustlane, neiuke sinuga ma kohe kuidagi toime ei saa, oh sa kergemeelne Tartu neiu arvasid, et armastan vaid sind...

Aga rohust roomas välja uss ja ütles minule: “Ära lähemale astu, ei ta ei õitse sinule!”. 

Üks tüdruk kalju serval, Naroova kalda peal, käed taeva poole tõstis ja ohkas südamest : "Disku pole oluline, punk on põhiline, see on siiski oluline, armas disku huviline." Kuusteist aastat oli siga seal söödetud kartuli, sousti ja võiga, need, kes ellu meist jäid need jõid ja need lõid, seitse meest pandi sadamas pokri.

Tantsu lõid seal õllevaadid – juhhaidii, juhhaidaa
Pidu pidasid piraadid – juhhaidii, aidaacancel

Vabariigi pillimees Juhan Uppin

Eesti
kell - Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tasuja pst.6
Juhan Uppin on Vabariigi Pillimees 2018

Rohkem lõõtspillimängijana tuntud Vabariigi Pillimees Juhan Uppin esitleb festivalikontserdil oma uut sooloalbumit, millel kõlab üks eripärasemaid Eesti rahvapille päkarauakannel. Albumiga teeb Uppin kummarduse ühele silmapaistvaimale päkarauakandlemeistrile ja -mängijale Aksel Tähnasele (1911–1997), kelle muusika on olnud Uppinile selle pilli õppimisel suurimaks inspiratsiooniallikaks. Uppin on ilmselt esimene nüüdisaegne mängija, kel on õnnestunud Tähnase kandle mängutehnikast ja tema omanäolisest stiilist päriselt aru saada, seda jäljendada ja edasi arendada.

cancel

Väikeste Lõõtspillide Ühing

Eesti
kell - Vabaduse telk, Vabaduse plats
Orkester Väikeste Lõõtspillide Ühing sündis 1989. aasta 23. juunil noorukite taltsutamatust himust mängida lõõtspille. Korralikke instrumente polnud meie kodumaal sel jubedal ajal kuskilt võimalik soetada. 

Kord sattusid asutajaliikmed üheskoos maapoodi, kus silmasid riiulil tillukesi, lastele mõeldud karmoškasid. Hind oli soodne ning vabatahtlik kodanike-ühendus registreeris end Pärnu Maakonnavalitsuses. Raugematust kirest selle seksika muusikamasina zinina vastu moodustus 1995. aastal rahvalikku muusikat mängiv tantsuorkester. Tänavu, Ühingu 30. tegevusaastal on mängijaiks:

Marko Matvere
Raido Koppel
Joel Sarv
Erkki-Kalle Esop
Aivar Vassiljev
Sander Udikas cancel

Zetod

Eesti
kell - Kirsimäe lava, II Kirsimägi
See tuleb Zetode kuueteistkümnes folk! 
Juba sünnist saati on need seto mehepojad kasvanud pärimusmuusika festivali vaimus ning festival koos nendega. Roheliselt lavalt telki, telgist Kirsimäele, täpselt nii. Olgugi, et tegemist on veel täitsa noorte poistega, võib Zetod kategoriseerida juba täna teenekateks rahvalemmikuteks või miks mitte folgilegendiks. Poiste särts pole kuhugi kadunud, nad rühivad aina edasi!
Vastet ei leitud