Reede, 29. juuli

NB! Õpitubades osalemine toimub elava järjekorras. Hilinejaid oodatakse järgmistesse õpitubadesse!


Rahva tants rannas

Viljandi järve ranna korvpalliväljak
R 29.07 kell 10.00

Hommikut on kõige mõnusam alustada parima võimaliku muusika kuulamise viisiga - tantsuga! Reede ja laupäeva hommikul paluvad Tallinna Tantsuklubi Muusikud ja varasema ärkamisega tantsuklubilised teid karmoška, viiuli, torupilli ja flöödi saatel Viljandi järve randa korvpalliplatsile jalga keerutama, et päeval oleks mõnus algus ja rahvamuusika oleks terveks päevaks kontides ja meel rõõmus!
Tantsime vanu seltskonnatantse, vahel võib-olla sekka mõne valsi, polka, labajala või reinlendri. Oled oodatud sõbraga või üksi, tantsupartner leidub kindlasti!


Titelaulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Viljandi Vaba Waldorfkool (Lutsu 3)
R 29.07 kell 11.00
Sihtgrupp: 0–2-aastased koos vanematega

Pärimusõpetaja Kreete Viiraga saavad vastsed isad-emad tulla koos oma beebidega uudistama ja kaasa tegema toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule, mida hiljem koju kaasa võtta ning millega oma võsukestes pärimusepisikut süvendada.

Meestelaulutuba
Veinibaar Mulks (Tartu 7c)
R 29.07 kell 11.00 / Asso Int
Sihtgrupp: ainult igas vanuses mehed – naised ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Kolme festivalipäeva hommikul lausa kohustuslik meele- ja häälevirgutus kõikidele meestele ja mehepoegadele. Meestelaulutuba on traditsiooniline salakamber, kus hämaras toas lauldakse vurru keerutades meeste laule ja aetakse meeste asja. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.

Naistelaulutuba
Bonifatiuse Gild 2. korrus (Väike-Turu 8)
R 29.07 kell 11.00 / Marion Selgall
Sihtgrupp: ainult igas vanuses naised – mehed ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Naised on läbi ajaloo hoidnud elus meie pärimuslikku laulukultuuri. Rahvaluulearhiivi kuldaväärt kogudest vaatab meile vastu määratu hulk esiemade laule, mis kannavad kaasaega nende mõtteid ja emotsioone. Millised neist lauludest kõnetavad naisi kõige rohkem praegusel ajahetkel? Millised laulud jätavad tänased naised oma lastele? Ootame kolmel festivalihommikul kõiki naisi laulma sellest, mis keelel ja meelel. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.


Laste laulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Viljandi Vaba Waldorfkool (Lutsu 3)
R 29.07 kell 12.00
Sihtgrupp: 3–6-aastased koos vanematega

Kreete Viira õpetab lastele ja peredele toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule. Ootame õpituppa lapsi koos vanematega. Siis saab kogu pere neid mänge hiljem ka kodus koos mängida.


Mandoliin pärimusmuusikas / Villu Talsi, Radim Zenkl (Tšehhi)
R 29.07 kell 11.30, Aida väike saal

Mandoliinimehed räägivad traditsioonilise muusika viljelemisest mandoliinil ja oma mängustiili leidmisest/loomisest.
Õpituba on eesti ja inglise keeles.


Ladvalava: Aida alt välja / Triuka ja EHALE
R 29.07 kell 12.30, Kuusemägi

Triuka ja EHALE said kokku 2022. aasta alguses Viljandis. Kahe noore bändi tegevust toetab Eesti Pärimusmuusika Keskus, kes muusikalembesed noored jaanuaris enda tiiva alla koondas. Tänu toetusele on kooslused juba tähtedesse sööstmas – nüüd, kus esimesed singlid on ahjus küpsemas ning ees ootab kontsert folgilaval, soovivad nad kogutud teadmisi teistega jagada. Töötoas õpitakse tunni jooksul selgeks kaks eesti pärimuslugu, mille saateks saab ka tantsu vihtuda. Lisaks räägivad noored avatud vestluse käigus väärtuslikest kogemustest, mida see poolaasta neile kui alustavale bändile andnud on. Mängurõõmule ja enesearengule orienteeritud õpitoast on oodatud osa saama kõik – nii need, kes alles kompavad oma teed pärimuses, kui need, kes selles vallas juba vanad kalad.


Ladvalava: Austria folk / Hecki trio (Austria)
R 29.07 kell 13.00, Aida väike saal
Selles õpitoas keskendutakse Austria pärimuskultuurile ning räägitakse selle taustast. Laulame, tantsime ja teeme koos muusikat just nagu Austria mägedes ja orgudes!
Õpituba on inglise keeles.


Kuusejuure Jutud: Eesti ETNO 25 / Krista Sildoja, Tuulikki Bartosik, Margit Kuhi, Ando Kiviberg ja Ants Johanson
R 29.07 kell 14.00, Kuusemägi

Tänavu tähistab oma 25 aasta juubelit Eesti ETNO laager, kust on läbi käinud pea kõik Eesti tänased pärimusmuusika staarid. See on laager noortele muusikutele, kus kuulmise teel õpitakse üksteiselt Eesti ja muude maade pärimusmuusikat. Miks ja kuidas sai alguse noorte pärimusmuusikute kasvulava Eesti ETNO ja kuhu on ta praeguseks jõudnud? Mis toimus 1997. aastal ja mis toimub 2022. aastal? Nendel ja teistel teemadel meenutavad ja arutlevad ETNO laagri alustalad.

Hääle vägi / Kadri Voorand
R 29.07 kell 16.00, Aida väike saal

Selles õpitoas avaneb sissevaade laulude läbi tunnetamise tagamaadele. Kadri räägib lähemalt, kuidas hääle sisse emotsiooni panna, kasutades oma emotsioonikaartide tehnikat, mille tulemusel on igal inimesel võimalik olla usutavam nii lauldes kui ka lihtsalt kõneldes. Kadri kasutab ka helitehnikat ja ilmestab kogu protsessi ka ise lauldes. Kuulaja saab lähedalt tunnetada, kuidas tema meetod päriselt töötab.
On oodata sooja ja toredat kohtumist! Töötuba ei nõua muusikalist ettevalmistust.


Ladvalava: Pärimustantsud / Katariina Tiisler ja Mihkel Sildoja
R 29.07 kell 17.00, Roheline lava

Tantsimine oli traditsiooniliselt ikka noorte inimeste meelelahutus! Õpitoas tantsime vanu lemmikuid, mis tantsuklubideski populaarsed, ning õpime mõned vähemtuntud, kuid põnevad paaris- ja rühmatantsud. Tantsusammudega samavõrra oluline on ka muusika – õpitoas saadab tantsijaid Mihkel Sildoja. Tule julgelt tantsima, üksi või sõpradega, paarilise saad leida ka kohapealt! Tantse õpetab Katariina Tiisler.