Laupäev, 30.juuli

NB! Õpitubades osalemine toimub elava järjekorras. Hilinejaid oodatakse järgmistesse õpitubadesse!


Rahva tants rannas

Viljandi järve ranna korvpalliväljak
L 30.07 kell 10.00

Hommikut on kõige mõnusam alustada parima võimaliku muusika kuulamise viisiga - tantsuga! Reede ja laupäeva hommikul paluvad Tallinna Tantsuklubi Muusikud ja varasema ärkamisega tantsuklubilised teid karmoška, viiuli, torupilli ja flöödi saatel Viljandi järve randa korvpalliplatsile jalga keerutama, et päeval oleks mõnus algus ja rahvamuusika oleks terveks päevaks kontides ja meel rõõmus!
Tantsime vanu seltskonnatantse, vahel võib-olla sekka mõne valsi, polka, labajala või reinlendri. Oled oodatud sõbraga või üksi, tantsupartner leidub kindlasti!


Titelaulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Viljandi Vaba Waldorfkool (Lutsu 3)
L 30.07 kell 11.00
Sihtgrupp: 0–2-aastased koos vanematega

Pärimusõpetaja Kreete Viiraga saavad vastsed isad-emad tulla koos oma beebidega uudistama ja kaasa tegema toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule, mida hiljem koju kaasa võtta ning millega oma võsukestes pärimusepisikut süvendada.

Naistelaulutuba
Bonifatiuse Gild 2. korrus (Väike-Turu 8)
L 30.07 kell 11.00 / Õie ja Maarja Sarv
Sihtgrupp: ainult igas vanuses naised – mehed ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Naised on läbi ajaloo hoidnud elus meie pärimuslikku laulukultuuri. Rahvaluulearhiivi kuldaväärt kogudest vaatab meile vastu määratu hulk esiemade laule, mis kannavad kaasaega nende mõtteid ja emotsioone. Millised neist lauludest kõnetavad naisi kõige rohkem praegusel ajahetkel? Millised laulud jätavad tänased naised oma lastele? Ootame kolmel festivalihommikul kõiki naisi laulma sellest, mis keelel ja meelel. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.

Meestelaulutuba
Veinibaar Mulks (Tartu 7c)
L 30.07 kell 11.00 / Alamakstud härrad
Sihtgrupp: ainult igas vanuses mehed – naised ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Kolme festivalipäeva hommikul lausa kohustuslik meele- ja häälevirgutus kõikidele meestele ja mehepoegadele. Meestelaulutuba on traditsiooniline salakamber, kus hämaras toas lauldakse vurru keerutades meeste laule ja aetakse meeste asja. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.


Laste laulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Viljandi Vaba Waldorfkool (Lutsu 3)
L 30.07 kell 12.00
Sihtgrupp: 3–6-aastased koos vanematega

Kreete Viira õpetab lastele ja peredele toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule. Ootame õpituppa lapsi koos vanematega. Siis saab kogu pere neid mänge hiljem ka kodus koos mängida.


Praktiline-teoreetiline õpituba muusika loomisest kahele torupillile / Katariin Raska ja Ulvi Võsa
L 30.07 kell 11.30, Aida väike saal

Õpitoas tutvume lähemalt erinevate seadeloomise meetoditega ning proovime üht-teist ka läbi. Teretulnud on igasugused instrumendid.
Katariin ja Ulvi moodustavad torupilliduo, mille keskmeks on torupill kõigi oma mängutehniliste võimaluste ning mitmekesiste helimaastikega. 2021. aasta Mooste Elohelül pälvis duo kohustusliku loo parima töötluse preemia unelaulu temaatikal. 2020. aastal saavutasid nad I koha rahvusvahelisel torupillifestivalil Poolas, kategoorias: torupill kui inspiratsioon.


Ladvalava: Pärimustantsumuusika Taanist ja Rootsist / Stringflip (Taani/Rootsi)
L 30.07 kell 12.30, Kuusemägi

Avasta enda jaoks Skandinaavia pärimusmuusika ning õpi seda tantsuks mängima. Me õpetame sulle kaks tantsulugu – sønderhoning Fanø saarelt Taanist ja slängpolska Skåne piirkonnast Rootsist. Seletame lahti nende lugude rütmimustrid, mis rikastavad tantsusamme rikastavad ja aitavad sul tantsusaali kihama panna. Tule ja mängime koos muusikat!
Õpituba on inglise keeles.


Rose of the Winds / Yamma Ensemble (Iisrael)
L 30.07 kell 13.00, Aida väike saal
Selles õpitoas räägivad Yamma Ensemble’i muusikud rütmist, oma muusika kultuurilisest taustast ning iidsetest muusikainstrumentidest. Muusika, mille juured on Lähis-Idas ja Vahemere piirkonnas, sündis immigrantide ühiskonnas ja selles on peidus palju erinevaid värve, stiile ja helisid.
Õpituba on inglise keeles.


Kuusejuure Jutud: Muusika minu elus / Taive Särg, Natali Ponetajev, Margo Kõlar, Matis Leima
L 30.07 kell 16.00, Kuusemägi

Vestlusringi teemaks on inimese suhe muusikaga. Millal ja kuidas me muusikat kuuleme ja teeme, milleks me muusikat vajame ja kuidas see meile mõjub? Kas üksi olles tajume olles muusikat kaaslasena, kas muusika taustal on mõnusam suhelda päris kaaslas(t)ega? Milline on tänapäeva eestlase oma rahvamuusika (või rahva muusika) – päritud, tuttav muusika, milles ta hea meelega kaasa lööb? Arutleme nende ja teiste küsimuste üle, pidades silmas üksikisiku vaatepunkti, mis jääb sageli muusikaelu avaliku külje – kontsertide, heliplaatide, kuulsate esinejate – varju.
Tutvustame Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumisvõistlust „Muusika minu elus“, vaata täpsemalt www.kratt.folklore.ee   

Saad elama, saad olema / Celia Roose - Materjalid leiad SIIT
L 30.07 kell 16.00, Aida väike saal

Regilaulu õpitoas laulame regilaule, mis kannavad endas erinevaid õpetussõnu. Ja et õpetussõnad mõjuksid, siis on ka tähtis, kuidas laulda.


Kuldrumi kuldsed lood: lood, laulud ja tantsud Rootsist, Lätist ja Eestist / Kuldrum (erinevad riigid)
L 30.07 kell 18.00, Aida väike saal

Kolm erinevat laulu, tantsu ja jutuvestmiskultuuri, ent ometi on midagi, mis meid kõiki inimlikul tasemel ühendab. See on kuld, mis on jäänud jälgedesse, pärimus – esivanemate lood, laulud, tantsud ja tarkused. Meid ühendab ka rõõm koosolemisest ja ühisest loomisest. Sõelume neist lugudest välja parimad palad ja õpetame teilegi. Kuidas Rootsimaal ballaadide järgi tantsu löödi? Kuidas kõlavad Läti ja Eesti laulud ning laulumängud? Kuldrum on rahvusvaheline jutuvestjate ja lauljate võrgustik, mis loob laulu- ja jutusilda üle Läänemere. Õpituba viivad läbi Astrid Selling, Ina Celitane ja Kairi Leivo koos teiste Kuldrumi jutuvestjate ja lauljatega.
Õpituba on inglise ja eesti keeles.