EESTI ETNO

Mis on ETNO?


ETNO on rahvusvaheline muusikalaager, kus osalejate endi poolt läbi viidud õpitubades omandatakse kuulmise teel erinevatest maadest pärit muusikapalu. Iga päev õpitakse 3-4 riigi esindajatelt üks lugu või laul, mida hiljem üheskoos seatakse ja kontsertidel ette kantakse. Idee on anda laagris osalevatele noortele muusikutele tükike teiste kultuuride muusikast ning võimalus luua tulevikuks kasulik võrgustik üle maailma. Kogu õpitubade süsteemi ja õppeprotsessi aitavad ellu viia laagri korraldajad, juhendajad ning vabatahtlikud.

Maailma kõige esimene ETNO toimus aga 1990. aasta suvel Rootsis Dalarnas. Nüüdseks korraldatakse ETNO laagreid väga erinevates paikades üle maailma. Neid koordineerib Jeunesses Musicales International (JMI) organisatsioon, mille liige on ka Eesti ETNO. Rohkem infot ETNOlaagrite kohta leiad SIIT ja SIIT

Eestis on ETNO laagrid toimunud igal suvel alates 1997. aastast. Kaks tollast rahvamuusika eriala tudengit – Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik – "sattusid" 1997 aasta juuli alguses Rootsi Faluni ETHNO laagrisse. Sellest kogemusest sündis suur soov teha ise midagi sarnast oma kodumaal. Nii toimuski samal aastal 20.-24. juulini Viljandis esimene sellelaadne pärimusmuusika õppelaager Noorte Moosekantide Pillimängupäevad, mis eelnes Viljandi pärimusmuusika festivalile. Ühiselt esineti ka 1997. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalil. Alates 2000. aastast nimetatakse laagrit nimega Eesti ETNO. Laagri ajaloo kohta leiad rohkem infot SIIT.

Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldab hetkel ETNO laagreid nii lastele kui ka noortele. Laste ETNO ootab 10-16-aastaseid lapsi ja noori ning Eesti ETNO noori vanuses 16-30. Laste ETNOs õpitakse peamiselt eesti pärimusmuusikat, Eesti ETNO laagris saab õppida ja mängida palju erinevate rahvaste pärimusmuusikat.

Meil on alati väga hea meel nende laste ja noorte üle, kes laagrisse tulevad. Nende loomingulisus, rõõmsameelsus, avatus ja pillimänguoskus äratab suurt aukartust. Laagrist saavad nad kaasa väga tugeva emotsiooni ja avarama maailmavaate, sest nad leiavad mõttekaaslasi, saavad uusi loomingulisi impulsse ja inspiratsiooni edaspidiseks eluks ning pillimänguks. Paljude jaoks on ETNO laagris osalemine elumuutev sündmus. Kes korra käinud, soovib kindlasti uuesti tulla!


Tere tulemast XXIII Eesti ETNO 2019 laagrisse 16.-28.07 2019!

ETNO on rahvusvaheline muusikalaager noortele vanuses 16-30 eluaastat, kus kuulmise teel õpitakse üksteiselt Eesti ja muude maade pärimusmuusikat. Õpetust ja lugude seadmist aitavad läbi viia suurepärased juhendajad: Merike Paberits, Maarja Soomre, Jonas Malfliet, Sami Karkar ja Lauren Spiceley. Kui mängid hästi ükskõik millist pilli, soovid osaleda suures ETNO-orkestris ning leida uusi muusikasõpru, siis oled väga oodatud Eesti ETNO-sse! Oodatud on nii meloodia-, harmoonia-, löökpillid kui ka lauljad!  Laagris ootavad Sind ühisõpitoad, tantsu- ja lõkkeõhtud, vaba lava, väljasõidud, üllatuskülalised ja esinemised Viljandi pärimusmuusika festivali suurtel ja väikestel lavadel. Üks on kindel - kui tuled, siis tea, et need on Sinu selle suve 2 kõige ägedamat nädalat!!! Rahulolu ja etnorõõm garanteeritud.

NB! Korraldajad valivad laagrisse osalejaid vastavalt pilligruppide mahutavusele ja huviliste pillimängutaseme järgi! Kui oled Eesti ETNO laagris käinud juba kolm korda järjest, siis on eelisjärjekord neil, kes on sinust vähem käinud. Aga kindlasti registreeru ja anna endast teada! Lisainfo ja küsimuste puhul kirjuta eestietno@gmail.com

Sinu juhendajateks Eesti ETNOs on:

Maarja Soomre

Maarja Soomre on eesti laulja, meloodika mängija ja pop-jazz teooria ning pärimusmuusika õpetaja G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis. Ta on õppinud klassikalist klaverit, jazzi ja pärimusmuusika erialadel laulu ning on tuntud folkansamblite RÜÜT ja Päri Päri liikmena. Maarja esimene ETNO laagri kogemus pärineb Sloveeniast, ETNO Histriast 2012. aastal, kus ta sai korralikult ETNO pisikuga nakatatud. Maarja on osalenud ka Horvaatia ETNO-s, Ethnofonikus Prantsusmaal, GLOMUS laagris Brasiilias ning eelmisel aastal projektis koolitusprojektis Ethnofonik All Stars. Samuti on ta olnud juhendaja Eesti ETNO ja Saksamaa ETNO laagris 2017. aastal. Maarja ise korraldab samuti juba teist aastat maailmamuusika laagrit "MaailmOtsas", mis toimub Tallinnas. Maarja ootab suure põnevusega suvist laagrit, et tutvuda uute inspireeritud noorte muusikutega, kellega koos musitseerida.

Merike Paberits

Merike Paberits on muusik ja pilliõpetaja, kes enamjaolt viljeleb pärimusmuusikat. Ta mängib flööti, torupilli, pikkvilet ja parmupilli. Oma teadmised on omandanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusika erialal (MA). Lisaks on Merike arendanud oma muusikalist silmaringi osaleja ja õpetajana Eesti, Sloveenia ja Prantsusmaa ETNO laagrites ning olnud vahetusõpilane Göteborgi Muusika- ja teatriakadeemias maailmamuusika erialal. Merike on läbinud rahvusvahelised ETNO juhendajate koolitused Ethnofonik (2012) ja Ethnofonik Allstars (2017). Merike on tegev järgnevates ansamblites: Nikns Suns, Paberits&Tirmaste ja Black Bread Gone Mad. Ta on osalenud ka muusikalise kujundajana mitmes teatriprojektis Ugalas ja Rändteateris Vaba Vanker.

www.soundcloud.com/paburitski

Jonas Malflied

Jonas Malfliet on Belgia muusik ja helilooja, kes tunneb end koduselt mitmetes muusikastiilides, kui tal käepärast on klaver või akordion. Pärast oma juuraõpinguid otsustas Jonas maailmas ringi tuuritada, andes koosseisude Les Busiciens, Olla Vogala, ja Transpiradansa ridades kontserte Euroopas, Hiinas, Kongos ja Lõuna-Aafrikas. Lisaks nimetatud koosseisudele on tal veel duo koos viiuldaja Shalan Alhamwy’ga -  Damast Duo. Samuti musitseerib  Jonas Süüria-Türgi-Belgia orkestris Jiraan ning mängib klaverit Belgia raadio Radio 2 programmis “De Rechtvaardige Rechters”. Ta on multiinstrumentalisti ning näitlejana osalenud ka mitmetes teatriprojektides. Jonas on osalenud väga mitmetes ETNO laagrites ning praktiseerib kuulmise järgi õpetamist igapäevaselt ka oma õpilastega.

https://www.jonasmalfliet.com/

Sami Karkar

Pärast 25 intensiivset aastat hobimuusikuna kõikvõimalikes muusikastiilides (klassika, jazz, rokk, latin, afro), leidis Sami end rahva- ja traditsioonilise muusika maailmast ning seda tänu ETNO liikumisele. Ta on osalenud nüüdseks 10 erinevas ETNO-s, koolitanud end ETNO-juhendajaks Ethnofonik kursusel, juhendanud ETHNO England’i ning aidanud korraldada ETHNO France’i. Sami on prantsuse-tuneesia juurtega multiinstrumentlist (perkussioon, kitarr, klaver, vokaal), kes oma muusikahariduse saanud klassikalise perkussionistina. Lisaks igapäevatööle, milleks on teaduse tegemine ja füüsika õpetamine Lyon’i Ülikoolis (jah, Samil on doktorikraad muusikaakustika ja muusikariistade füüsikas), ning ETNO-laagritele, musitseerib ta ka järgnevate ansamblite koosseisus: “New Orleans-style brassband”, “Marcel Frontale”, “Iles” (berber music from Algerian Kabylie) ja “Vilma and Sami”.

https://www.facebook.com/MarcelFrontale/

https://www.facebook.com/Iles-479273845800083/

https://www.facebook.com/vilmaandsami/

Lauren Spiceley

Lauren on üles kasvanud muusikute peres ja "musitseeris" juba 4-aastasena innuka perkussionistina kaasa oma isa jazz-bändis, tagudes pillikastidel rütmi kaasa. Ta õppis klaverit ja viiulit, kasvades üles klassikalise ja jazz-repertuaariga. Õppides Oxfordi Ülikoolis muusikat, avastas ta lõpuks enda jaoks ka rahvamuusika. Muidugi juhtus see pubi jämmidel. Nüüd laulab ja mängib ta mitmetes rahvamuusika ansamblites, sealhulgas Guerrilla Ceilidh ja Òkina. Lauren armastab avastada muusikat üle terve ilma. Ta on osalenud Ethnofonik  ja Ethnofonik All Stars koolitustel ning on ka Inglismaa ETNO laagri peakorraldaja.

Laagrit korraldavad:

Margit Kuhi
Eesti ETNO pealik ja laagrijuht

Pärast Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetamist alustas Margit erinevate kursuste ja muusikalaagrite korraldamist, et levitada võimalikult palju maailma kõige ägedama muusika – pärimusmuusika - pisikut! Tema jaoks on tõeline rõõm kohtuda igal aastal kõigi nende andekate noortega. See, kuidas need inimesed loovad üheskoos erilise ETNO-maailma, annab talle inspiratsiooni, et ikka ja jälle aastast aastasse laagrit korraldada ning noortele uusi väljundeid luua. Laagris on Margiti vastutada kõik see, mis seotud olmega: toit, magamine, reisimine, pesemine, kaelakaardid, särgid jne.

Merike Paberits 
kunstiline juht

Lisaks ülalpool kirjutatule ning laagriliste juhendamisele, teeb Merike ETNO-laagri meeskonnas ka aastaringset organisatoorset tööd. Koos Margitiga luuakse ja viiakse ellu laagri päevakava, väljasõidud, kontserdid, üllatused jms. Laagris on Merikese peamised vastutusalad seotud laagri sisulise poolega, ehk siis muusikaga: õpitoad, kontserdid, raiderid, tantsimine, muud tegevused.

Henrika Trave
parem käsi

Henrika on naerusuine ja abivalmis neiu Saaremaalt. Ta mängib plokkflööti ja torupilli ning õpib Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusikat. Tema meelest on ETNO laager täiesti maagilised kaks nädalat üliägedate inimestega, uskumatu seiklus ja muusikaline ümbermaailmareis. Laagris on tema ülesandeks olla Margiti ja Merikese parem käsi.

Léon Allik
rõõmulooja

Léon on elurõõmus noormees Tallinnast, kes enamiku oma elust mänginud kitarri ja ETNO laagris käinud juba õige mitu aastat. Teda võlub ETNO laagri juures eriti selle sulnis ja muretu õhkkond, kus kõik on võimalik! Sel aastal on Léon meie laagri jutuvestja, murede kuulaja ja rõõmude jagaja.

Sofia-Liis Kose 
vabatahtlik

Sofi alias kasvult väike, kuid tegelikult suur kallistaja, on sündinud meie armsa Eesti päälinnas. Eelmisel õppeaastal tõi elu teda hoopis Tartusse, kus ta asus H. Elleri nim. Tartu Muusikakooli õppima pärimusmuusika erialal viiulit. Ja ega Tartusse pärimusmuusikat poleks ta õppima jõudnud, kui poleks 2016. a oma esimeses ETNO-laagris käinud. Olles terve elu tegelenud ainult akadeemilise/klassikalise muusikaga, oli Sofil vaja lõppude lõpuks uusi väljakutseid, avastamisi ja mõnd muud väljendusviisi. ETNO-laagris leidis ta taas armastuse muusika ja selle võlude vastu.
Selle laagri juures võlub Sofit veel vahetu suhtlus täiesti erinevate isiksuste vahel. Kõik on kuidagi eriti mõnusad ja kui nii palju erinevatest rahvustest tegelasi ühes punktis kokku saab, võib sellest kahe nädala jooksul kerkida midagi eriti maagilist! Laagris aitab Sofi kõiki kõiges.

Kursuse tasu ja registreerumine

Kursuse tasu on 230 €. Hinnas sisaldub:

  • laagri jooksul toimuvad bussisõidud
  • toitlustamine laagri ajal 16.-25.07 (hommiku-, lõuna-, õhtusöök, lõunaoode, õhtupala). NB! Festivali ajal toitlustust ei toimu!
  • majutus laagri ja Viljandi pärimusmuusika festivali ajal
  • festivali esineja kaelakaart, mis tagab vaba sissepääsu kõikidele kontsertidele

Registreerumiseks tuleb täita vastav vorm, mille leiad SIIT.  Registreerumine lõpeb 1. mail.

Kinnitus laagrisse saamiseks saadetakse sulle 2 nädala jooksul pärast registreerumist. Saades laagrijuhi kinnituse laagris osalemise kohta, palume kanda tagastamatu garantiisumma 40 € MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskuse arveldusarvele SEB pangas EE691010220008039018. Ettemaks garanteerib koha laagris! Ülejäänud 190 € peab olema laekunud Eesti Pärimusmuusika Keskuse arvele hiljemalt 1. juuniks 2019. Makse selgituseks tuleks märkida "Eesti ETNO 2019" ja oma nimi.

Eesti ETNOFacebookis 

Eluolu

Teisipäevast neljapäevani (16.-25. juulini) laagerdame me Kõpu koolimajas. Õpime seal lugusid, teeme proovi, tantsime, jämmime, käime väljasõidul jne. Süüa saame 3 korda päevas ja magamine on oma madratsite ja magamisasjadega klassiruumide põrandal (ühes ruumis 7-15 inimest). Pesemine toimub kooli spordihoones. 25. juulil, neljapäeval, kolime aga kogu kambaga Viljandisse, kus algab pärimusmuusika festival. Festivali ajal on meie koduks ja ööbimispaigaks Viljandi Kesklinna Gümnaasiumi spordihoone (Uueveski tee 1). Seal on võimalik ööbida kuni 29. juuli lõunani (kl 12 peab saal tühi olema). Tuletan ka meelde, et festivali ajal tuleb end ise toitlustada!