Jätkusuutlik festival

Suursündmustel on paratamatult oluline mõju keskkonnale, näiteks jäätmete tekkimise kaudu. Keskkonnast ning oma ökoloogilisest jalajäljest hoolides võtame ise vastutuse ning loodame anda positiivset eeskuju ka oma külastajatele. Ainult sel viisil saame suursündmust korraldades hoida looduskeskkonda, kus Eesti pärimuskultuur on sündinud ja elab. Nii saame täita festivali põhilist eesmärki: hoida Eesti muusikalist emakeelt ja rikastada nii maailma.

Olgu öeldud, et jätkusuutlikkus ei tähenda Viljandi pärimusmuusika festivali jaoks aga ainult keskkonnahoidu, vaid ka hoolimist, avatust ja tolerantsust.

DEKORATSIOONID & TAASKASUTUS

Festivali lava- ja ala dekoratsioonide loomisel ning valmistamisel on arvestatud väärtustava taaskasutuse ja nulljäägilise disainipraktika põhimõtetega. Kasutame pea ainult jääkmaterjale, suurem osa neist on tulnud ettevõtetelt, kes soovivad oma tootmisjääkidele keskkonnasõbralikumat lahendust leida. Näiteks kasutame Haine paelavabriku praakmaterjale ning ettevõtte Space Production kasutatud messivaipasid. Dekoratsioonide valmistamisel arvestame, et kasutusperioodi lõpus oleks loodud elemendid ja materjalid taaskasutavad.

Lisaks jätkusuutlikule disainile korduvkasutame festivalil kõiki esemeid, mida vähegi võimalik — siltidest-viitadest mööblini välja! Peale festivali võtame need lahti ja paneme talveks lattu hoiule, et siis järgmisel suvel jälle kasutusele võtta.

JÄÄTMED

Kogume kõik festivali jäätmed liigiti. Sorteerivad kõik: tiim, toitlustajad, partnerid ja külastajad. Vali õige konteiner toidujäätmete, pandipakendi ja segajäätmete jaoks! Peomeeleolus võib see olla päris keeruline, aga nii aitad meil saata võimalikult palju komposteeritavaid jäätmeid komposteerimisse ning pandipakendit tagasi ringlusse. Kui oled konteinerite juures segaduses, aitavad sind meie vabatahtlikud rohesaadikud.

Sel aastal loome me uut väärtust ka konidest - koostöös Filaretiga saab festivalil kogutud konidest 3D printimismaterjal!

TOIT, JOOK & PANDINÕUD

Festivalialalt leiab mitmeid keskkonnahoidlikke maitsvaid toite. Väärtustame kohalikku, hooajalist ja mahedat toorainet. Menüüdes leidub nii taimseid kui täistaimseid valikuid.

Pakume tasuta kraanivett, et vältida plastpudelite teket. Veevõtupunktid, kus oma pudelit või topsi täita, leiad festivalialalt tunnuskujunduse järgi .

Festivalil pakume süüa ainult korduvkasutatavatelt nõudelt. Külastajad on oodatud alale oma tugevast materjalist nõudega, mida saab pesta nõudeloputuspunktis. Kui sul oma nõud kaasas pole, saad festivalialal panditasu makstes söögi-joogi Eesti Pandipakendi pandinõudesse. Loputa neid peale söömist nõudeloputuspunktis ning pane kotti järgmist toidukorda või jooki ootama. Kui festivalilt koju lähed, saad nõud tagastuspunkti viies pandiraha tagasi.

Festivalil üle jäänud söödava toidu toimetame Viljandi toidujagamiskappi, et vähendada toiduraiskamist.

TRANSPORT

Optimeerime oma sõidud ning kasutame võimalikult palju keskkonnahoidlikke lahendusi. Nii nagu sõidutame näiteks osa ajakirjanikke liinibussidega festivalile, saavad ka külastajad anda oma panuse! Jäta auto koju, aga kui see pole võimalik, võta sõbrad ka peale. Viljandisse saab tulla ka bussi või rongiga (vaata täpsemalt SIIT). Elron paneb festivali ajaks Tallinna – Viljandi sõiduplaani täiendavad väljumised. Festivali ajaks lisatakse sõiduplaani ka öine Viljandi – Tallinna erirong.

Linnas sees on kõige mugavam liikuda jala. Jalgratturitele on festivaliala kõrval maadlusmaja ees rattaparkla. Linnas on ka Bolti tõukerattad.

ENERGIA


Kasutame maksimaalselt kohaliku võrgu energiat. Generaatorid töötavad meie partneri Terminal Oili biokütuse jõul. Muide, festivalil tekkiv toiduõlijääde kogutakse samuti eraldi ja suunatakse just sellise kütuse tootmiseks!


Võimalusel tarbime vähem, korduvkasutame, rendime, taaskasutame – nii säästame uute esemete tootmiseks kuluvat energiat. Toimetame võimalikult säästlikult energiat tarbivate seadmetega ja üleliigsed tuled-viled lülitame välja, kui keegi neid ei vaja.


ÜMBRITSEV KESKKOND

Meie festivali koduks on Viljandi lossimäed, mis on osa Viljandi maastikukaitsealast. Oma sündmust planeerides teeme kõik, et keskkond jääks meist maha sellisena (või veel paremana), kui ta enne festivali oli. Arvestame kohalike linnuliikide ning taimestikuga ning teeme selles osas koostööd Viljandi linna ja keskkonnaekspertidega.


KUIDAS SAAD KÜLASTAJANA KAASA AIDATA JÄTKUSUUTLIKUMA FESTIVALI ÕNNESTUMISELE?


  • Vali õige konteiner toidujäätmete, pandipakendi ja segajäätmete jaoks! Peomeeleolus võib see olla päris keeruline, aga nii aitad meil võimalikult palju jäätmeid ringlusse saata.
  • Pudelivee asemel tarvita kraanivett — veevõtupunktid leiad festivalialalt tunnuskujunduse järgi.
  • Kasuta toidunõusid ja joogitopsi korduvalt! Tule festivalile oma tugevast materjalist nõudega, mida saab pesta nõudeloputuspunktis. Kui sul oma nõud kaasas pole, saad festivalialal panditasu makstes söögi-joogi Eesti Pandipakendi pandinõudesse. Loputa neid peale söömist nõudeloputuspunktis ning pane kotti järgmist toidukorda või jooki ootama. Kui festivalilt koju lähed, saad nõud tagastuspunkti viies pandiraha tagasi.
  • Kasuta transpordiks keskkonnahoidlikke lahendusi: tule ratta, rongi, bussiga või kui tuled autoga, siis võta peale ka Viljandisse suunduvad sõbrad. Linnas sees on kõige mugavam liikuda jala, jalgratta või Bolti tõukerattaga.

MIDA SAAD PÄRAST FESTIVALI KODUS ÄRA TEHA


  • Loodame, et Viljandi pärimusmuusika festival annab meie sõpradele ja külastajatele positiivse tõuke keskkonnasäästlike harjumuste alustamiseks, jätkamiseks või süvendamiseks! Seepärast kutsume üles kuni järgmise festivalini võtma plaani vähemalt ühe uue harjumuse juurutamise!
  • Kui sinu majapidamises on üle terveid, puhtaid ja kasutuskõlblikke riideid, mööblit, kodutarbeid vms, siis suuna need taaskasutusse. Heaks võimaluseks on annetada asjad Uuskasutuskeskusele, kogumisaktsioone näiteks puuetega inimeste heaks korraldavad ka heategevusorganisatsioonid.
  • Kas sind väsitab see, et prügikast saab liiga tihti toidupakendit täis, aga päris täpselt ei tea, kuidas pakendivabamalt elada? Häid nippe selleks jagatakse näiteks Facebooki grupis Pakendivaba poodlemine.
  • Väldi ühekordseid nõusid! Kõige lihtsam on soetada endale kvaliteetne taaskasutatav termostops ja osta tee peale sooja jooki kaasa just sellesse.
  • Vali keskkonnasäästlik liikumisviis ja võimalusel liikle jala või jalgrattaga, jaga sõiduautot sõpradega või kasuta ühistransporti!

LIGIPÄÄSETAVUS JA TURVALISUS

Soovime, et meie festival oleks ligipääsetav kõigile ja kõigil oleks meie juures turvaline olla. Oleme kodulehe teinud muuhulgas sobivaks vaegnägijatele. Festivalile on oodatud kõik külastajad, nägemispuudega inimeste saatjatele on festival tasuta.

VÕRDSUS

Meie festivalile on oodatud kõik. Sõltumata nahavärvist, soost, vanusest. Meie jaoks on olulised Eesti paikkondlik kultuur ja traditsioonid. Teeme kõik, et neid edasi kanda, väärtustada ning hoida. Samavõrra peame lugu teistest maailma kultuuridest ning kutsume festivalile erinevate kultuuride ja traditsioonide esindajad, et tutvustada ja hoida maailma mitmekesisust.