Teema

Hea lugu!

XXVII Viljandi Pärimusmuusika Festivali fookuses on põnevad, tähendusrikkad lood. Miks üks või teine tantsuviis või laul on selline, nagu ta on? Kuidas see muusika esitajani jõudis? Miks ta seda laulu laulab või seda pillilugu mängib? Miks see nii ägedalt ehk siis hästi kõlab? Mis põnev lugu selle loo taga end varjab?

Meile meeldib lugusid kuulata. Ilmekalt esitatud, ladusalt jutustatud, isikupäraselt ja kaasakiskuvalt mängitud ning ootamatute pööretega lood võluvad, kütkestavad meid. Nad jäävad meile meelde, me tahame neid üha uuesti ja uuesti kuulda ning me tahame neid lugusid ise jagada nendega, kes neid veel kuulnud pole. Kas pole? 

“Hea lugu“ ehk teiste sõnadega „lugu loo taga“ seab fookusesse muusika mõtestatuse, tähendusrikkad muusikalised lood ja esineja isikliku suhte mängitavate lugudega.

Pärimusmuusika on igamehe asi. Kõik saavad osa ja kõik on olulised - muusik, tantsija, kuulaja, pillimees. Selle koostoimimise keskmeks on muusika kui sotsiaalne liim, mis loob sildasid ja paneb peo käima.

Pärimusmuusika levib loomulikuna suulisel teel - inimeselt inimesele. Seepärast on traditsiooni kestmiseks äärmiselt oluline köitva, nakatava eeskuju olemasolu.

Muusikaline lugu hakkab kõnelema siis, kui esitaja talle hinge sisse puhub. Mõned meist on eriti osavad jutustajad-sillaehitajad. “Ukuaru valss” või “Savikoja venelane” on ju tuntud ja lihtsad pillilood. Mõnede muusikute kätes muutuvad need aga erakordselt ja silmapaistvalt köitvaks. Miks see nii on ja kuidas sellised imed sünnivad?

Tahame eeloleval suvel Viljandisse kutsuda mujalt maailmast selliseid muusikuid ja jutuvestjaid, kelle kunst hea loo jutustamisel on eriti kõrge. Olgu selleks looks tantsuviis või muinasjutt.

Kodumaiste lugude vahendamisel saavad aukohal olema regilaulud. Neis peituvad meie kõige iidsemad, olulisemad ja ka intiimsemad lood. Kuna nii keel kui ka elukeskkond on ajaga palju muutunud, võib regilauludesse pakitud sõnum jääda kaasaja inimesele sageli arusaamatuks. Nende lugude mõistmiseks vajame väga häid tõlke, kellel on erioskused ja anne avada kaasahaaraval moel regilaulu mitmekihilist maailma. Just selliseid laulikuid ja lugude pajatajaid võibki juulikuu lõpus Viljandis kuulda.

Tule kohale ja naudi! 
Head lood ootavad Sind Viljandis!