Jätkusuutlik festival

Meile on oluline korraldada festivali keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult. Hoolime keskkonnast, enda ökoloogilisest jalajäljest ning jätkusuutlikkuse sotsiaalsetest aspektidest. 

Kõige lihtsamalt öeldes: ainult sel viisil saame suursündmust korraldades hoida looduskeskkonda, kus Eesti pärimuskultuur on sündinud ja elab. Nii saame täita festivali põhilist eesmärki: hoida Eesti muusikalist emakeelt ja rikastada nii maailma.

Suursündmustel on paratamatult oluline mõju keskkonnale, näiteks jäätmete tekkimise kaudu. Keskkonnast ning oma ökoloogilisest jalajäljest hoolides võtame ise vastutuse ning loodame anda positiivset eeskuju ka oma külastajatele.

Olgu öeldud, et jätkusuutlikkus ei tähenda Viljandi pärimusmuusika festivali jaoks aga ainult keskkonnahoidu, vaid ka hoolimist, avatust ja tolerantsust.

TAASKASUTUS

Tänavuse festivali lavakujundus keskendub Kihnu saare tekstiilipärandi tutvustamisele. Küllap märkad, et kujundus on kaks aastat tagasi festivalimelus juba üleval rippunud. Nagu varem öeldud, siis oleme festivalil väga korduvkasutuse usku!

Lavakujundus on inspireeritud Kihnu rahvarõivaste valmistamisel kasutatud tehnikatest, värvitunnetusest ja mustritest. Nii võib näha II Kirsimäe lava kaunistamas massiivset Kihnu kindakirja ja Kaevumäel käiste tikandeid. Kõik lavadel ja festivalialal kasutatud kujundused on valminud väärtustava taaskasutuse ning null-jäägilise disainipraktika põhimõtetel. Näiteks kogusime 2019. aastal kampaania käigus vanu vinüülplaate ning VHS kassette. Kasutatav tekstiilimaterjal pärineb kohalikelt ettevõtetelt – Haine Paelavabriku tootmisjäägid ning Space Production ühekordsed messil kasutatud vaibad. Samuti on kujunduste valmistamise käigus arvestatud materjali või elementide korduvkasutuse võimalikkusega tulevastel aastatel.

Korduvkasutatavad karbid, mida kasutame tiimi toitlustamisel toidu kaasa võtmiseks tulevad meile Ringkarbist.

LIGIPÄÄSETAVUS JA TURVALISUS

Soovime, et meie festival oleks ligipääsetav kõigile ja kõigil oleks meie juures turvaline olla. Oleme kodulehe teinud muuhulgas sobivaks vaegnägijatele. Festivalile on oodatud kõik külastajad, nägemispuudega inimeste saatjatele on festival tasuta.

ALTERNATIIVSED TRANSPORDILIIGID

Soovitame festivalile tulekuks alternatiivseid ja keskkonnasäästlikke lahendusi ja võimalusi. Viljandisse sõidab Tallinnast rong ja on suuremate linnadega väga hea bussiühendus. Kutsume autoga tulles sõitu jagama ning sõpru auto peale võtma. Peasissepääsu juures on rattaparkla, võimalus on suured pakid festivali pakihoidu jätta. Julgustame festivali ajal väikelinnas Viljandis liikuma jala, et linnakeskkonnast parim elamus saada.

VÕRDSUS

Meie festivalile on oodatud kõik. Sõltumata nahavärvist, soost, vanusest. Meie jaoks on olulised Eesti paikkondlik kultuur ja traditsioonid. Teeme kõik, et neid edasi kanda, väärtustada ning hoida. Samavõrra peame lugu teistest maailma kultuuridest ning kutsume festivalile erinevate kultuuride ja traditsioonide esindajad, et tutvustada ja hoida maailma mitmekesisust.

KUIDAS SAAD KÜLASTAJANA KAASA AIDATA JÄTKUSUUTLIKUMA FESTIVALI ÕNNESTUMISELE?


  • Kasuta toidunõudsid ja joogitopsi korduvalt! Tule oma tugevast materjalist nõudega ja pese neid nõudeloputuspunktis. Kui sul oma nõud kaasas pole, saad festivali alal panditasu makstes söögi-joogi Eesti Pandipakendi pandinõusse - ka neid nõusid võid vahepeal loputada nõudeloputuspunktis ning kui festivalilt koju lähed, saad nõud tagastuspunkti viies pandiraha tagasi.
  • Pudelivee asemel tarvita kraanivett - veevõtupunktid leiad tunnuskujunduse järgi festivalialalt.
  • Vali õige konteiner toidujäätmete, komposteeruvate nõude, pandipakendi ja segajäätmete jaoks! Peomeeleolus võib see olla päris keeruline, aga nii aitad meil võimalikult palju komposteeritavaid jäätmeid komposteerimisse ning pandipakendit tagasi ringlusse saata!  
  • Kasuta transpordiks keskkonnasäästlikke lahendusi - tule jala, rattaga, rongiga, bussiga või kui tuled autoga, siis võta auto peale ka Viljandisse suunduvad sõbrad.


MIDA SAAD PÄRAST FESTIVALI KODUS ÄRA TEHA


  • Loodame, et Viljandi pärimusmuusika festival annab meie sõpradele ja külastajatele positiivse tõuke keskkonnasäästlike harjumuste alustamiseks, jätkamiseks või süvendamiseks! Seepärast kutsume üles kuni järgmise festivalini võtma plaani vähemalt ühe uue harjumuse juurutamise!
  • Jäätmeid on erinevat sorti ning selleks, et seda tõhusamalt käidelda, peab iga pakend, ravim, tehnika jms minema õigesse kohta. Prügisorteerimise kohta leiad hea juhendi Keskkonnaministeeriumi kodulehelt: https://www.envir.ee/et/jaatmete-sortimine
  • Kui sinu majapidamises on üle terveid, puhtaid ja kasutuskõlblikke riideid, mööblit, kodutarbeid vms, siis suuna need taaskasutusse. Heaks võimaluseks on annetada asjad Uuskasutuskeskusele, kogumisaktsioone näiteks puuetega inimeste heaks korraldavad ka heategevusorganisatsioonid. 
  • Kas sind väsitab see, et prügikast saab liiga tihti toidupakendit täis, aga päris täpselt ei tea, kuidas pakendivabamalt elada? Häid nippe selleks jagatakse näiteks Facebooki grupis Pakendivaba poodlemine.
  • Väldi ühekordseid nõusid! Kõige lihtsam on soetada endale kvaliteetne taaskasutatav termostops ja osta tee peale sooja jooki kaasa just sellesse. 
  • Vali keskkonnasäästlik liikumisviis ja võimalusel liikle jala või jalgrattaga, jaga sõiduautot sõpradega või kasuta ühistransporti!