Artistid

cancel

Berecz András

Ungari
András Berecz, István Berecz ja nende muusikutest sõbrad Márton Kovács, Szabolcs Molnár, Endre Papp, Viktor Pandák Ungarist ja Transilvaaniast

Pärimusmuusik ja jutuvestja, tõlkija ja folklorist András Berecz on ainulaadne fenomen. Ta valdab meisterlikult ungari arhailist ja võimsat jutuvestmis- ja laulmisstiili ning -esteetikat. Andrási laulud, jutud, uurimused, raamatud, plaadid ja tõlked on tuntud ja armastatud Ungaris ja kaugemalgi. Ta on üks Ungari tantsumajade liikumise elavaid legende, pärimuse kandja, kes suure armastusega praktiseerib ja annab edasi vanu tantse ja muusikat. András Berecz ise on öelnud, et hakkas muusikat mängima ja lugusid vestma, et tuua oma muredest vaevatud kaasinimeste hingedesse juurde rõõmu. Viljandisse tuleb legendaarne jutuvestja seekord rõõmu jagama koos oma poja Istváni ning suurepäraste muusikutest sõpradega. Eriline kava toob publikuni läbi juttude, laulude, pillide ja tantsude elava killukese pärimuslikku Ungarit.

Márton Kovács - viiul
Szabolcs Molnár - viiul
Endre Papp - vioola
Viktor Pandák - kontrabass, ütőgardon

András Bereczi toome festivalile koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse Jutukooli ja Piret Pääriga. 

cancel

Cätlin Mägi & Jaan Pehk

Eesti

Cätlini rahvalikud pillilood segunevad Jaani sõnalis-muusikalises kastmes uueks folk-kompotiks, mille seest võib leida nii mesimagusat muinasjuttu kui särtsuvat ja sooja sõgedust.

Cätlin Mägi ja Jaan Pehk on erinevates koosseisudes ühiseid lavalaudu jaganud juba 20 aastat. Viljandi pärimusmuusika festivalil on varem üles astutud koosseisus RO:TORO.

Cätlin Mägi - parmupillid, torupill, laul
Jaan Pehk - kitarr, laul
cancel

Choor

Hiina
Pekingis tegutseva ansambel Choori liikmed on pärit Sise-Mongoolia ääretutelt rohumaadelt. Choor  on laia tähendusspektriga sõna vanas mongoolia keeles. Otse võiks seda tõlkida “polüfooniline”, “harmooniline” ja “kattuv”.  Tegemist on mongoolia muusika ühe keskse ja olulisema terminiga, mis kokkuvõtvalt iseloomustabki mongolite muusikalise maailma tunnetust. Muusikud on selle tähendusrikka sõna valinud bändinimeks, et väljendada oma sidet pärituga ning teha kummardus mongoolia traditsioonilisele muusikale. Kõik bändiliikmed on pärit  karjakasvatajate peredest ning hakanud maast-madalast vanemate kõrval mängima mongoolia rahvapille. Tänaseks on neist saanud kõrgelt haritud ning paljude auhindadega pärjatud meisterlikud muusikud, kelle loomingus põimuvad arhailine pärand ja lapsepõlve mälestused lainetavatest rohuväljadest Mongoolia uue põlvkonna muusikaga.
cancel

Duo Ruut

Eesti
Duo Ruut on ansambliks kasvanud pikaaegsest sõprusest ja lugematul hulgal koos naerdes veedetud ajavilgetest. Ruudu nelja külge hoiavad püsti Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane. Kummaliste asjaolude kokkulangemisel leidsid nad end kord mängimas kahekesi ühte rahvakannelt, olemata kumbki tegelikult kandlemängija. See osutus ootamatult huvitavaks ja paljusid võimalusi pakkuvaks mänguviisiks. Selgus, et kannelt on võimalik kasutada üheaegselt meloodia-, harmoonia-, ja rütmipillina, luues väga erinevaid helimaastikke. Ansambli repertuaar koosneb enda loodud, omanäolistest rahvamuusikatöötlustest.

Ann-Lisett Rebane
Katariina Kivi

https://www.facebook.com/duoruut/
cancel

King Ayisoba

Ghana

Üks tänavuse festivali kaugemaid külalisi on King Ayisoba Ghanast. “King” ei ole muusiku nimes mitte mingi ülepakutud tiitel, mees on oma kodumaal tõeline superstaar ja kogu maailmas tuntud kui kologo kuningas. Kologo on Lääne-Aafrika pudelkõrvitsast ja kitsenahast kahekeelne näppepill. King Ayisoba hüpnootilise rütmiga metsikud meloodiad, kärisev sisendusjõuline vokaal ja otsekohesed lood lummavad publikut kõigil kontinentidel . King Ayisobat on nimetatud ka “muusikaliseks preestriks”, kuna ta annab läbi oma lugude sageli nõu ja räägib heast ja halvast. Ta ise on öelnud, et muusika on tema meedium, mille kaudu jagada aegumatut esivanemate tarkust ning julgustada ja suunata inimesi õigele teele.  King Ayisoba kasvas üles väikeses külakeses, juba lapsena oli tal kologo kõikjal kaasas, ta mängis karjamaal loomadele ning kohalikele turul, baarides ja matustel, kuni sai piisavalt vanaks, et minna ja proovida oma maagiat ka väljaspool koduküla. Nüüdseks on King Ayisoba võitnud mitmeid nimekaid muusikaauhindu ning teinud koostööd paljude artistidega maailma eri paigust.

Koosseis: 

King Ayisoba – kologo, laul
Abaadongo Adontanga – tants, taustalaul, dorgo
Ayuune Sulley – sinyaka, taustalaul, kologo 
Gemeka Akligilalatanda – guluku trummid, dundun trummid
Ayamga Francis – djembe ja bemne trummid

https://kingayisoba.net

cancel

Lena Jonsson Trio

Rootsi
Lena Jonsson on väga tugeva juurte tunnetusega virtuoosne pärimusmuusik, kelle loomingu silmapaistev kunstiline tundlikkus, mänguline ja nakatav elurõõm ning rockstaari karisma on teinud temast ühe Rootsi muusikaskeene silmapaistvama visionääri. Lisaks rootsi pärimusmuusikale leiab Lena lugudest mõjutusi erinevatest stiilidest, nagu pop, rock, bluegrass ja old-time. 2008. aastal pälvis Lena Jonsson Rootsi Riksspelmani tiitli (vastab meie Vabariigi Pillimehe tiitlile). Viljandisse tuleb see maailmaklassi muusik koos oma suurepärase trioga. 

Koosseis: 

Lena Jonsson- viiul
Erik Ronström- kitarr
Kristofer "Krydda" Sundström- bass

cancel

MandoTrio ja sõbrad

Eesti

MandoTrio on kolmest energiat täis noorest mandoliinimängijast koosnev pärimusklassikat ning omaloomingut viljelev koosseis, mis sai alguse 2016. aasta oktoobris. MandoTrio kontsert on eelkõige eriline oma kõlapildi ja repertuaari poolest. Kavas on nii traditsioonilist kütet, laule kui ka siirast omaloomingut. MandoTrio missiooniks ongi nakatada inimesi mandoliinihullusesse.

Hans on pärit Tallinnast, Tanel Jõgevalt ning Kristjan Liimalast, kuid neid on üle Eesti kokku toonud Viljandi ja põline kiindumus mandoliinidesse pärimusmuusikas. 

Tänavusel festivalil tuleb MandoTrio rahva ette koos oma sõpradega! Poisid on saanud kogeda paljusid  erinevaid lavalaudu ja tänu sellele tutvunud eriliste inimestega, kellest on saanud head sõbrad ja inspiratsiooniallikad. Festivalil  esmaesitleb MandoTrio oma teist albumit "Nüüd on teadused suured", kus musitseerivad koos bändi liikmetega nende lemmikud eesti pärimusmuusika staarid, muuhulgas Jaanus Põlder, Villu Talsi, Silver Sepp, Riffarrica jt.

"Nendes lugudes on noore folgipõlvkonna särtsu, lisaks Eesti intonatsioonidele kumab siin-seal läbi ka üht-teist skandinaaviapärast ja ehk ka midagi Ameerika bluegrass’i stilistikast. Palju kirkakõlalist mandoliinimängu, parasjagu bravuurset meestelaulu, sekka stomp-box’i mõnusad matsud – kuulake MandoTriot kui ja kus võimalik, kontserdilavalt või sellelt plaadilt." 

Joosep Sang, ajakiri Muusika, 2018

Koosseis: 

Hans Mihkel Vares - mandoliin, vokaal
Tanel Sakrits - mandoliin, vokaal
Kristjan Kuusmik - oktavmandoliin, vokaal

http://www.mandotrio.ee
cancel

Nagy Bögö

Eesti

Post, post, traat, trad, elekter!

Nagy Bögö on koosseis, kes mängib post-traditsioonilist muusikat. Bändi omaloomingu tugipostideks on pärimus ja traditsioonid, inspiratsiooni-allikateks loodus, kodu ja sõprus. Nagy Bögö liinid algavad meie enda juurte juures ja jõuavad välja Ungarisse, Bulgaariasse, põnevasse sümbioosi kaasajaga või hoopis kuhugi etteaimamatusse paika. Muusikalistel rännakutel ei karda bänd panna kokku vastandeid, astuda üle piiridest ja eksperimenteerida traditsiooniliste lugudega. Sünergiast särisevad kõrgepingeliinid Nagy Bögö ja kuulaja vahel annavad mõnusalt positiivse laengu pikaks ajaks.

Koosseis: 

Karolin Übner - eesti ja ungari torupill
Katariina Tirmaste - flööt, viiul
Martin Vill - bulgaaria torupill, sopransaksofon
Jaan-Eerik Aardam - kitarr
Mart Nõmm - kontrabass
Kevin Lilleleht - löökriistad

https://soundcloud.com/nagybogo

cancel

Nikns Suns

Eesti
Nikns Suns ehk läti keeles "kuri koer" on karismaatiline kooslus, mis loob võimsa sümbioosi pärimusmuusikast ja rokist. Ürgsest väest ja sütitavast energiast tulvil helikombinatsioonide hulgast leiavad kõrvupaitavaid noote nii pärimusmuusika kui ka roki, hevi ja raskepäraste metal-kõlade austajad. Leidnud eesti pärimusmuusika varamust lood, mis ansambli liikmeid endid kõnetavad, põimib Nikns Suns need osavalt kaasaegse rütmimuusika konteksti, minetamata lugude algset olemust ja iseloomu. Kollektiivi jõulise ja eheda lavalise oleku tõttu räägitakse nende erinevatest ülesastumistest lausa legende.

2011. aasta suvel ilmus Nikns Sunsi debüütalbum "Kuri koer" ning 2017. aasta suvel teine plaat "Urjoh, hunti!”, mis nomineeriti 2017. aasta kolme parima metalalbumi hulka!

Ragnar Toompuu
- kitarr, laul
Priit Oks
- laul
Madis Nõmme
- soolokitarr
Merike Paberits
- flööt, torupill
Tanel Kadalipp
- basskitarr, laul
Kristo Joosep
- trummid

www.facebook.com/niknssunsband/

cancel

Orivesi All Stars

Soome

Orivesi All Stars on Soome kõige suurem pärimusmuusika kollektiiv! Orkestris mängib ligi 100 pillimeest, vanuses 8-85 aastat ning kokku on nad tulnud selleks, et levitada, avastada, kogeda ja jagada puhast rõõmu muusikast. Selles toredas kambas ei tehta vahet professionaalide ja harrastajate vahel ning ainsaks eesmärgiks on mängida tähendusrikast muusikat mõnusas seltskonnas. Kogu seda hiigelsuurt ja rõõmsalt sumisevat mesilassülemit veavad eest tõelised soome folgi korüfeed Antti Järvelä ja Timo Alakotila.

http://orivesiallstars.fi
cancel

Puuluup

Eesti
Meil on kõik head lood.

Ramo Teder (aka Pastacas) - hiiu kannel, laul, elektroonika
Marko Veisson - hiiu kannel, laul, elektroonikacancel

Riffarrica

Eesti

RIFFARRICA (endine Duo Malva & Priks) sai alguse 2016. aastal. Pika pärimusmuusiku staažiga Kulno Malva ja Kristjan Priks ühendasid jõud, et teha koos jõulist ja mehist folki, ammutades inspiratsiooni sajandite-tagustest regilauludest. Kulno karusest häälest, akordioni jõulistest gruuvidest ja Kristjani omanäolise trummikomplekti uudsest kõlast sündis värske ja põnev helikeel, mida Baltic Music News on nimetanud „muskliga folgiks”.

“Nende akordion, laul ja rütmipillid loovad kõla, mis ilmaski ei seostuks ainult kahe muusikuga – mõningate elektrooniliste vidinate abil hakkab akordion kärisema otsekui hard rock´i kitarr, või ruumiliselt kõlama nagu tiibklaver. See aitab rõhutada jõulist gruuvi, mis on duole ilmseks firmamärgiks.” 

Dani Heyvaert, Rootstime

2017. aastal ilmus Duo Malva & Priks nime all EP “Mässiv”.

Koosseis: 

Kulno Malva – akordion, torupill, laul
Kristjan Priks – trummid, laul

www.riffarrica.ee
www.facebook.com/riffarrica/
http://bit.ly/concert-teaser-2018


cancel

Ro:Toro

Eesti
“Vana Kuld”

Nagu ansambel Ro:Toro, nii ka tema liikmed on juba üpris vanad. Ja vanusega on tulnud ka tarkus, et parmupilli-luuperitega mässamise või Jalmari -Tõnuga mööda maailma tiirutamise kõrval on veel midagi väga olulist ja väärtuslikku — see igihaljas Ro:Toro oma kuldaväärt lugudega. Seepärast ongi Cätlin ja Sandra koos poistega taas festivalil ning üks asi on küll kindel: muusika, mida nad mängivad on vana ja kullaproov kõrge!

Sandra Sillamaa - torupill, parmupill, vile
Cätlin Mägi - torupill, parmupill, vile
Marko Mägi - saksofonid
Marek Talts - elektrikitarr
Silver Sepp - kausipillidcancel

Rüüt

Eesti

Ansambel RÜÜT on hoogne, mänguline ja muusikalisi piire kompav kooslus, kes oma nüansirikka muusikaga pakub tõelist kuulamisrõõmu nii gurmaanidele kui ka hoogsatele peolistele.

Ansambel koosneb neljast liikmest, kes on tänaseks ühiselt tegutsenud kuus aastat. Selle aja jooksul on liikmed üha enam kokku kasvanud, kuigi algselt kohtusid neli täiesti isevärki maailmadega muusikut.  Praeguseks on nende helikeelde sulanud kokku iga liikme maailmast pärit värve, mille sideaineks on ühine suhtumine muusikasse ja loomisesse. Koos juletakse katsetada, murda piire ning otsitakse pidevalt värskeid kõlavärve ja nutikaid lahendusi, millest vormida ühine tervik.

Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle RÜÜT ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoiab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga, viies kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitatakse ka iga ansambliliikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugevaks ilmestajaks on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli kasutamine uuenduslikes võtetes  ansambli meesliikmete poolt ja Rüüdi naisvokaalid on äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, milles oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.

Tule kontserdile ja lase Rüüdil end koos muusikaga lennutada!

Koosseis: 

Maili Metssalu - vokaal, viiul
Maarja Soomre - vokaal, meloodika, kannel,
Toomas Oks - lõõts, kitarr, vokaal
Juhan Uppin - lõõts, kannel, vokaal

www.ryyt.ee
cancel

Sam Lee

Suurbritannia

Mercury auhinnale nomineeritud folklaulja, laulukoguja, raadiohääl, meelelahutaja ja naturalist Sam Lee rändab julgelt pärimusmuusika mitmepalgelises maailmas, pannes ennast ning pärimuslikke lugusid proovile kõige eriilmelisemates oludes. Laulukoguja ja muusikuna leiutab Sam ühelt poolt uusi kõlasid traditsioonilistele lauludele, kuid samas otsib ka uusi võimalusi vanade lugude säilitamiseks, edasi andmiseks ja elus hoidmiseks, kogudes neid mustlaslaagrites ja seades Hollywoodi suurte ekraanide jaoks. Sam Leed on nimetatud Suurbritannia üheks kõige innovatiivsemaks folklauljaks. Tegu ei ole aga pelgalt auhindadega pärjatud muusikuga, Sam Lee elav eeskuju ja suur töö live muusika vallas on kindlasti üheks vastutavaks jõuks, mille arvele võib panna Suurbritannia viimase kümnendi plahvatusliku folgivaimustuse.

cancel

Sandra Vabarna/Piret Päär/Jalmar Vabarna

Eesti

Sõber sõbra herne koorib

Kes on kelle sõber?
Kes ei ole kelle sõber?
Ja mis hernes siia puutub!?


cancel

Silver Sepp

Eesti
Kuuri alt leitud helid

“Kord läinud ugrilane sisse kuuri uksest, kus olnud karuäke, vanad suusad ja roostes rattakodarad. Kui ugrilane välja tulnud, olnud tal süles kannel,” kirjutab Valdur Mikita. Just sinna kuuri, mida Mikita nimetab ka teadvuse kiirendiks, sattus ka Silver. Ta avastas vanu taluriistu täis nurgatagused, kus korraks käest pandud tööriistad olid juba vähemalt pool sajandit lootusetult tohletanud ja ootamisest halliks läinud. Silver koputas ja häälestas nende asjade kõrid puhtaks ja andis neile uue muusikalise hingamise, et nad saaksid oma häälega rääkida ja laulda lugusid, kuidas oli, on ja hakkab olema.
Folgil toob Silver Pärimusmuusika Aida lavale kõik oma vanad head müütilised kaaslased: võrguhargist või pirnipuupakust naelapillid, Karula metsadest pärit suusad, vanaisa jalgratta esiratta, pesukausid sajaaastasest saunast. Ning esmakordselt võib kuulda ka Saaremaalt isatalust leitud kebjat käsiatra. Sellise pilliga vagu ajades tõmbab ader otsekui iseenesest põhjakihtidest välja ka vanu põllukiviraskeid regilaule ja peidetud viikingikulda.cancel

Tautumeitas

Läti
Tautumeitas, hetkel üks kuumimaid nimesid Läti pärimusmuusika maastikul, koosneb kuuest läti tüdrukust, kes usuvad siiralt, et muusikal on väge muuta maailma paremaks. Bändi muusika tuumaks on läti traditsiooniline mitmehäälne rahvalaul, mille omapärane kooskõla on põnev nii publikule kui ka lauljatele endile. Iga liige mängib erinevat instrumenti, mis koos traditsioonilise a cappella rahvalauluga loob bändile kaasaegse kõlapildi ja toob kuulajateni tänapäeva “tautumeita” nägemuse pärimusmuusikast. Enamik bändi võluvatest tüdrukutest on õppinud etnomusikoloogiat; eriala, mille mõttemaailma avardav toime on erinevate rahvaste muusika mõjutuste näol imbunud ka bändi kõlapilti. Erinevad tämbrid, värsked ideed ja naiste uljalt eklektiline muusikamaitse - selle kõige sulamina sünnib Tautumeitase unikaalne saund.


cancel

The Heritage Projekt

Eesti / Kanada
Varasemate aastate publikumagnet Curly Strings ning teiselt poolt maakera  Kanadast, Ottawa orust pärit viiuldaja-laulja-stepptantsija April Verchi poolt veetav trio moodustavad koostööprojekti The Heritage Projekt. Ühiskontserdil kuuleb värskes ehtes lugusid alates vanemast traditsioonilisest pärimusmuusikast kuni uue ühisloominguni. Kombatakse kahe riigi muusikalise pärandi piire ja kattuvust, väärtustades mõlema juuri. See on põnev muusikaline rännak täis pakatavat energiat, laulu, tantsu ja rõõmu. Esitusele tulevad muidugi ka lemmiklood rahva südame võitnud Curly Stringsilt. The April Verch Band annab suvisel pärimuspeol ka eraldi kontserdi. 

Koosseis: 

Curly Strings: 

Eeva Talsi – viiul, laul
Taavet Niller – kontrabass, laul
Jaan Jaago – kitarr, laul
Villu Talsi – mandoliin, laul

The April Verch Band: 

Cody Walters - elektriline kontrabass, bandžo
Alex Rubin - kitarr, mandoliin
April Verch - laul, viiul, stepptants

cancel

Tintura & Arno Tamm

Eesti

Tintura ja Arno Tamm on ühendanud oma loomingulised jõud, et tuua 27. Viljandi pärimusmuusika festivalile erikava, mis on pühendatud eestlastele, kes on aja sunnil pidanud oma kodust lahkuma.

Lood, mis on kodumaalt kaasa võetud, lood, mis on võõrsil aidanud oma kodu meeles pidada, lood, mis on nende lugude taga, ja lood, mis vaatamata kõigele on ellu jäänud ning nüüd ringiga tagasi kodumaale jõudnud - see teeb kokku ühe võimsa loo, mis väärib jutustamist ja mäletamist.

Siberi eestlaste pärimus on viimasel ajal ainest pakkunud mitmetele muusikutele, säärane Siberi eesti muusikale keskendunud kava on aga esmakordne. Folktroonika, trip-hopi ja maailmamuusikaga mängiv Tintura ning ansambli Paabel solist Arno Tamm toovad teie ette nägemuse kaasaegsest pärimuse edasiviimisest ja tagasitoomisest.

Koosseis: 

Karoliina Kreintaal - laul, viiul, vioola, hiiu kannel, väikekannel, suupill
Taavet Niller – kontrabass, laul
Lauri Täht – taustad, sämplid, luubid, löökpillid, live-elektroonika
Arno Tamm - laul

https://www.facebook.com/TinturaBand/
https://soundcloud.com/tintura
cancel

Trio Durand Millet Raillard

Prantsusmaa

Trio Durand Millet Raillard tuleb looduskaunist ja mägisest Morvani piirkonnast Burgundias. Trio liikmed on varasest lapsepõlvest olnud ümbritsetud kohalikust rahvamuusikast ning tänapäeval on nad ühed tuntumad Morvani muusika saadikud. See kaasakiskuv kooslus hoiab kõige paremal kujul elus pärimusmuusika vanimat ja ehedaimat funktsiooni - nad mängivad tantsuks ja kogukonna rõõmuks. Tõeline maiuspala kõigile, kes armastavad varaste hommikutundideni tantsupõrandal keerutada!

Koosseis:

Gregoire Durand
- viiul
Quentin Millet
- torupill
Alex Raillard
- kitarr

http://www.triodmr.com/
https://www.youtube.com/watch?v=3k1tkk1Fd1E
https://soundcloud.com/triodmrcancel

Trip

Šotimaa

2016. aastal  kokku tulnud ansambel Trip koosneb viiest liikmest ja tegutseb Glasgow’s. Muusikalist inspiratsiooni korjab ansambel kõikjalt keldi alade erinevatest nurkadest. Läbimõeldud seaded põimivad ühte šoti, iiri, inglise ja Isle of Mani traditsioonilised meloodiad ning muusikute omaloomingu, mille tulemusel sünnib bändile iseloomulik jõuline ja lennukas saund. Kõik TRIPi liikmed õpivad hetkel Šotimaa Kuninglikus Konservatooriumis ning tegutsevad Glasgow uute noorte pärimusmuusikute liikumise eesotsas. 2018 on olnud bändi jaoks seni edukaim ning tegusaim aasta, tuues kaasa rohkelt esinemisi nimekatel festivalidel nii Ühendkuningriigis kui ka kaugemal.

Tiernan Courell - flööt
Michael Biggins - akordion
Isla Callister - viiul
Rory Matheson - klaver
Craig Baxter - bodhrán

https://www.facebook.com/TRIPceol/

cancel

Zetod

Eesti
See tuleb Zetode kuueteistkümnes folk! 
Juba sünnist saati on need seto mehepojad kasvanud pärimusmuusika festivali vaimus ning festival koos nendega. Roheliselt lavalt telki, telgist Kirsimäele, täpselt nii. Olgugi, et tegemist on veel täitsa noorte poistega, võib Zetod kategoriseerida juba täna teenekateks rahvalemmikuteks või miks mitte folgilegendiks. Poiste särts pole kuhugi kadunud, nad rühivad aina edasi!
Vastet ei leitud